TIP REDAKCE: V pondělí 22. března sledujte webové stránky vašeho Deníku. Přineseme vám on-line přenos z královské návštěvy - minutu po minutě!

Znovu je třeba zdůraznit, že vše je podřízeno striktním požadavkům britské strany. Čtenářům Deníku už také mohu prozradit, jaký že to bude stromek, který princ Charles zasadí.

Bude z ovocnářské školky zkušeného sadaře Radima Peška z Bojkovic, který se věnuje především pěstování starých a regionálních odrůd ovocných stromků. Věnuje se záchraně mizejících tradičních druhů a tvrdí, že staré krajové odrůdy ovoce jsou stejným kulturním dědictvím jako stavební památky, umělecká díla či folklor.

„Po zvážení podmínek, které stromek na vybraném místě bude mít, jsme zvolili odrůdu jabloně Malinová hornokrajská. Strom netvoří příliš rozložitou korunu a je na stanoviště před radnicí vhodný. A skutečně patří k odrůdám v oblasti Bílých Karpat dříve velmi oblíbeným. Jablíčka mají tmavě rudou barvu, pod slupkou jsou jemně narůžovělá a lehce voní a chutnají po malinách, odtud jejich jméno,“ doplňuje Radim Pešek.

Jako nositel regionální ochranné známky Tradice Bílých Karpat bude moci i on své výpěstky představit na jarmarku na návsi a věří, že prince Charlese zaujmou a kdoví, třeba si některý stromek odveze na svou ekofarmu.

Návštěvníci Hostětína budou mít po odjezdu princovy kolony z obce možnost si stromky jabloně Malinová hornokrajská zakoupit, zasadit si je však už budou muset sami.

Na závěr si dovolím malou perličku, kterou by asi nevymyslel ani novinář s nejbujnější fantazií. Jak se médii šíří nejrůznější zprávy o Hostětíně, stávají se jeho obyvatelé terčem zájmu, a samozřejmě i ti, co pracují takzvaně „ve světě“. Jednomu z nich kolega s vážnou tváří položil dotaz, zda princ přijede do Hostětína proto, že tam má příbuzné.

Člověk se v první chvíli zasměje, ale po chvíli smích přejde. Můžeme na sto procent vyloučit, že v žilách některého z hostětínských obyvatel nekoluje špetka krve Windsorů a naopak? Co je v dnešním světě zcela jisté či dokonce stoprocentní?

ALENA KUČEROVÁ
NOVINÁŘKA ŽIJÍCÍ V HOSTĚTÍNĚ