„Nečekali jsme to. Možné ale je, že při výzkumu v padesátých letech minulého století, kdy denně objevovali desítky hrobů, některým archeologům unikly,“ vysvětlil překvapivý nález archeolog Moravského zemského muzea Brno Luděk Galuška.

Staroměstská lokalita Na Valech již vydala na dvě tisícovky hrobů, čímž se z ní podle Galušky stává největší objevené velkomoravské pohřebiště.

Kostry muže i ženy z 9. století byly zachované

Přestože dva hroby umístěné nad sebou pocházejí z devátého století, byly kostry statného muže a vespod mladé ženy velmi zachovalé.

Muži sice chyběla lebka, avšak nejtenčí žebra a prstní kůstky, které se často rozloží, badatelům neunikly.

Zcela náhodou prováděl Galuška v den nálezu po Starém Městě a okolí svého kolegu z berlínské Univerzity Felixe Biermana se studenty a také vedoucího mikulčického archeovýzkumu Lumíra Poláčka.

„Potvrzuje se to, co Luděk Galuška říká. Ve Starém Městě se našlo již kolem dvou a půl tisíce hrobů a další dva jsou ještě v zemi. To je důkaz, že je pořád kde bádat,“ komentoval nález starosta Josef Bazala. Archeologické objevy přitom staroměstská půda vydávala po celé letošní léto.

„Je to jistě zajímavé a pro město dobré, jen by bylo potřeba lepší propagace cenného velkomoravského dědictví,“ poznamenal Staroměšťan Antonín Nožička.