Zejména oni se pak stávají terčem zlodějů a podvodníků, kteří je připraví často o vysoké finanční částky. Jak se těmto lumpům bránit se jim snaží s aktuálním projektem poradit preventivně-informační skupina kroměřížské policie.

„Senioři patří spolu s dětmi mezi nejohroženější skupiny. Nevýhodou stáří, kterou snadno někdo zneužije, je kromě nedostatku fyzických sil i zhoršený zrak, sluch nebo pohyblivost. Především při besedách se proto snažíme důchodce upozorňovat na nebezpečí okol nich,“ nastínila Blanka Králová z kroměřížské policie.

Právě senioři se totiž často vystavují největšímu riziku tím, že hlavně po setmění chodí odlehlými ulicemi, vybírají hotovost z bankomatu a zbytečně vypráví o svých majetkových poměrech cizím lidem. Aktuálním projektem se proto snaží kroměřížská policie starší lidi varovat před tím, co všechno je může v takových situacích potkat.

„V rámci projektů Partnerství se nám na tuto preventivní akci podařilo získat dotaci, ze které jsme mimo reflexních doplňků na hole nebo tašky nechali vyrobit informační karty a záložky,“ podotkla Králová.

Na letácích jsou z jedné strany seniorům humorně znázorněny nebezpečné situace, po obrácení karty však najdou užitečné rady. „Jsou tam zveřejněna čísla na tísňové linky i další telefony, kde mohou požádat o pomoc nebo nahlásit trestný čin,“ dodala Králová.