Dostanou zdarma tísňové tlačítko, jehož signál bude napojený na městskou policii. V případě ohrožení tak bude moci operační důstojník člověku přivolat okamžitou pomoc.

Bezpečnostní tlačítko dostane v Otrokovicích zatím dvacet vybraných lidí.

„Upřednostněni budou seniory, zdravotně postižení, nemocní a zejména osamělé osoby, které nejsou schopny případné ohrožení zdraví, života či bezpečnosti odvrátit vlastními silami. Může se například jednat o náhlou zdravotní indispozici, o pád z invalidního vozíku, o nevítanou návštěvu podomních obchodníků nebo hrozbu vloupání. Člověk tak nebude odkázán na pevnou linku či mobil, ke kterému se nakonec ani nemusí dostat,“ vysvětlila vedoucí oddělení sociálních služeb otrokovické radnice Alena Havlíková.

Lidé budou nosit toto zařízení neustále při sobě. „Jeho stisknutím se automaticky bez vytočení telefonního čísla spojí se strážníkem, a to na hlasitý odposlech. Přitom se může ohrožená osoba nacházet na kterémkoliv místě bytu. Operační důstojník pak podle situace přivolá buď nejbližší hlídku nebo zavolá hasiče, záchranku či policii,“ přiblížila dále mluvčí radnice Lenka Krupková.

Pokud člověk nebude v ohrožení života, přivolá naopak strážník příbuzného, na něhož budou mít městští policisté kontakty. „Samozřejmě, že může dojít i k nechtěnému užití tísňového tlačítka, a vzhledem k cílové skupině, se vyvolání planého poplachu dá i očekávat. Ale většinu těchto situací by měl strážník předejít právě telefonickým rozhovorem s volajícím. Ovšem pokud bude docházet k opakovanému a úmyslnému zneužití, tlačítko bude takovému člověku odebráno,“ podotkla mluvčí radnice.

V současnosti se o novinku přihlásilo dvacet zájemců. „Pokud jich bude více, než dokážeme pokrýt, budeme postupovat individuálně podle závažnosti stavu žadatele,“ poznamenala Krupková. Dodala ještě, že náklady na realizaci této služby činí 320 tisíc korun, z toho 260 tisíc přispělo dotací ministerstvo Vnitra.

Podle zlínské policejní mluvčí Jany Bartíkové jsou senioři a zdravotně postižení jednou z nejohroženějších skupin a poměrně často se stávají terčem podvodníků a zlodějů. „Ročně se nám v kraji objevují desítky případů, kdy je senior okraden o veškeré úspory,“ podotkla policejní mluvčí.

Z těchto důvodů začala některá města v kraji s pomocí městské policie zdarma montovat seniorům bezpečnostní řetízky a panoramatická kukátka. Tak je tomu například ve Zlíně, Vsetíně či Kroměříži. O bezpečnostních tlačítkách zatím neuvažují.