Oba totiž voliči v uplynulém prvním kole senátorských voleb v části Kroměřížska a Vyškovska poslali do druhého dějství, které se koná o nadcházejícím víkendu.

Nejvíce hlasů, rovných 10 315, získal Miloš Malý. „Výsledky jsem se sledoval prostřednictvím internetu. Úspěch neoslavuji, je to jen dílčí krok, a to z jednoho prostého důvodu. První kolo může být totiž zavádějící. Navíc nejsem typ na nějaké oslavování,“ řekl Deníku Malý.

S počtem 9586 hlasů se do druhého kola senátorských voleb probojoval Zdeněk Janalík. I on se prý o úspěchu dozvěděl z internetového zpravodajství a televize.

„Samozřejmě jsem rád, že jsem uspěl. Vážím si toho a chtěl bych poděkovat všem voličům a zároveň požádat o jejich přízeň i v kole druhém,“ řekl v neděli spokojený Janalík. Důvod k oslavě bude mít, obhájí-li svůj senátorský post.

„Nyní to beru tak, že musím zůstat nohama na zemi. Když budu opět zvolen senátorem, budu rád. Každý kandidát jde do toho svědomím, že chce uspět,“ konstatoval Janalík.

Na senátora kandidovalo celkem devět uchazečů. Jedním z těch kteří neuspěli, byla za TOP 09 Lenka Mergenthalová, která působí jako primářka anesteziologicko-resuscitačního oddělení v kroměřížské nemocnici. Od voličů dostala 4306 hlasů a umístila se tak na čtvrtém místě.

Ona sama se ale na výsledky dívá jako na velký úspěch, v politice je totiž nováčkem.„I když jsem neuspěla, výsledek považuji pro sebe za velmi dobrý. Obdržela jsem hodně hlasů. S pány Malým a Janalíkem bylo velmi těžké soupeřit, jsou to oblíbení starostové,“ vysvětlila Mergenthalová.Kandidatury na senátorku ale v žádném případě nelituje. „Pro mě je to obrovská zkušenost,“ dodala.

Výsledky 1. kola:

M. Malý (ČSSD) – 25,04 %
Z. Janalík (ODS) – 23,27 %
Z. Pánek (KDU-ČSL) – 15,71 %
L. Mergenthalová (TOP 09) – 10,45 %
J. Adamík (KSČM) – 10,20 %
Z. Dokoupilová (SZ) – 6,51 %
P. Dohnal (Moravané) – 4,22 % 8. I. Hoza (VV) – 2,79 %
L. Nečas (SPO) – 1,77 %

Vizitky kandidátů postupujících do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu č. 76 – Kroměříž (abecedně):

Zdeněk Janalík (50; ODS) – senátor (od 2004), starosta Holešova. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 1984 začal učit ve středním odborném učilišti ve Zlíně, kde se v letech 1990 až 1991 stal zástupcem ředitele. Poté nastoupil na gymnázium v Holešově, kde byl v letech 1992 až 2005 ředitelem. Je členem městského zastupitelstva v Holešově, od roku 2006 je starostou města. V období 1985 až 1989 byl členem KSČ, od roku 1996 je v ODS.

Miloš Malý (56; ČSSD) – starosta Kroměříže. Vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti pracoval jako mistr na stavbách a v různých funkcích na městském i okresním národním výboru v Kroměříži. Je členem zastupitelstva Zlínského kraje. V senátních volbách neúspěšně kandidoval už v roce 2004.

čtk