Práce na léto je na Kroměřížsku čím dál méně, východiskem nejen pro studenty by mohly být supermarkety

To je jen stručný výčet nejčastější druhů brigád pro studenty na Kroměřížsku, jejichž čas přichází s blížícím se létem.

Ne všude však zájemci o brigádu v těchto dnech pochodí, jsou totiž firmy, kde se nábor provádí už o několik měsíců dříve.

„Nové brigádníky jsme přijímali před více jak dvěma měsíci, takže už máme všechna místa sběračů i prodavačů na stáncích obsazená," vysvětlil například Jaroslav Valenta, jednatel holešovské společnosti Vaklima.

Ozvěte se už v březnu, radí firma

Ta zprostředkovává sběr jahod na polích za Holešovem. Firma jej zajišťuje už patnáct let. „Příští rok doporučuji zájemcům, aby se ozvali už v březnu," uzavřel Valenta.

Největší příležitost získat brigádu je každoročně v supermarketech. Výjimkou není ani letošní rok, což dokládá například nabídka společnosti Ahold.

Ta letos studentům, a to i těm mladším osmnácti let, nabídne několik stovek pracovních míst ve více než dvou stech osmdesáti prodejnách po celé republice.

„Brigádníkům nabízíme práci na různých pozicích, od doplňování zboží přes prodej na obsluhovaných úsecích až po práci na pokladně. Pokud jde o studenty potravinářských nebo obchodních oborů, může tak pro ně brigáda znamenat kromě výdělku i zajímavou praxi," řekla za společnost Ahold Tereza Rampasová.

Vše, co podle ní zájemci o brigádu potřebují, je zdravotní průkaz pro práci v potravinářství a hlavně chuť do práce a vstřícný přístup.

„Není výjimkou, že brigádníci zůstávají v Albertu i po skončení studií a postupně rostou i na vyšší pozice. Letní brigáda se tak může stát odrazovým můstkem pro další kariéru," uzavřela Rampasová.

Získat brigádu je však rok od roku horší, což potvrzuje i průzkum mezi studenty na Kroměřížsku.

„Možná by se něco našlo, když bych se poptal po známých, jinak nikde nic není. Je to hodně slabé, stejně jako v minulých letech," poznamenal Jaromír Gerla z Kroměříže.

To potvrzuje i jeho kamarád Radek Wiesner. „Nemám na léto nic. Jenom kamarád mi nabídl přivýdělek v Anglii, tak doufám, že to vyjde. Tady totiž práce pro studenty není," postěžoval si Wiesner.

Ani mladé studentky to nemají v posledních letech při shánění brigády jednoduché a hledají všude, kde se dá.

„Sháním cokoliv, obvolala jsem několik firem a společností, ale nemám nic," uvedla například Nikola Horáková z Otrokovic.

LUCIE SÁGNEROVÁ