Na počátku roku se nabízela otázka, zda by český půlrok v čele unie nepomohl otevřít schůdnější cestu k evropským dotacím. V polovině lhůty ale vedení obcí a měst ví jediné: pomoci jim mohou jen a pouze vlastní schopnosti.

V rámci předsednictví města neplánovala ani žádné významnější akce, jen v Kroměříži na konci ledna přivítali zahraniční návštěvu.

„Po skončení konference v Luhačovicích k nám zavítala lotyšská ministryně sociálních věcí Iveta Purne a její lotyšský kolega Rimantas Dagys,“ připomněl kroměřížský starosta Miloš Malý.

Podle něj chtěli ministři hlavně poznat místní kulturu a zvyky. „Probírali jsme i sociální témata a určitě nás to oboustranně obohatilo. Uměli perfektně rusky, tak jsme si dobře popovídali,“ dodal s úsměvem Malý.

Žádné podobné akce však v Kroměříži neplánují a na předsednictví se dívají z dálky.

„Mimořádná příležitost získat dotace? Kdepak, to jsou věci, které jdou po jiných kolejích,“ řekl Malý. Evropské fondy totiž města řeší přes naše ministerstva a nikoliv přes Brusel.

Podobně to vidí bystřický starosta Zdeněk Pánek. „Předsednictví nám vrátka k penězům neotevře. Vrátka nám otevře jen dobře napsaná žádost a perfektně zpracovaný projekt,“ míní Pánek.

Podle něj řeší starostové menších měst úplně jiné problémy než naše vláda. „Role České republiky má reprezentativní a globálně politický význam, v regionech je to o něčem jiném,“ konstatoval starosta Bystřice pod Hostýnem.

Jeho hulínský kolega Roman Hoza zase doufá, že české předsednictví v unii nic velkého nezmění.

„Pro Hulín je důležité, aby zůstaly zachovány priority, jako je třeba rozvoj dopravní infrastruktury. Doprava je problém, který nás momentálně pálí,“ řekl Hoza s tím, že už netrpělivě vyhlíží, až bude dokončen obchvat a kolem Hulína povede dálnice.

Město podle něj navíc připravuje tři velké projekty, na něž počítá s evropskými penězi.

„Největší z nich je regenerace náměstí, na kterou počítáme až s padesátimili­onovou investicí. Dále chceme začít s výsadbou lesoparku a s vybudováním muzea místního rodáka, architekta Františka Skopalíka,“ vyjmenoval starosta.

A jak hodnotí šéfové radnic roli vlády při předsednictví? „Vzhledem ke krizi se toho zhostili velmi úspěšně,“ myslí si Zdeněk Pánek. Že si Česká republika ve světě udělala dobré jméno, je přesvědčen i Miloš Malý.

„Když upřímně posoudím, v jak těžké době to naše předsednictví začalo, musím říct, že rozhodně neděláme ostudu,“ uzavřel kroměřížský starosta, který přitom na radnici zastupuje opoziční ČSSD.