„Zcela určitě to nezůstane bez odezvy, měl by nám říci, jak to bude dál,“ řekl včera předseda KDU-ČSL ve Zlínském kraji Jiří Stodůlka. Hovorka řekl, že vysvětlovat nic nehodlá. Stojí za ním i jeho okresní organizace z Uherskohradišťska.

„Je to minimálně k zamyšlení, když se mezi poslanci koalice najde jediný, pro něhož jsou ty problémy tak veliké, že hlasuje proti celé reformě,“ sdělil Stodůlka. Podle něho se Hovorka postavil i proti věcem, které měla KDU-ČSL ve volebním programu. „Pokud se s ním pan Hovorka neztotožňuje, je otázka, co dál,“ dodal Stodůlka. Hovorka by měl podle něj spolustraníkům sdělit, jak se postaví k realizaci reformy. Podle jeho postoje hodlá Stodůlka podat případný návrh na usnesení. Příští jednání krajského výboru KDU-ČSL na Zlínsku je plánováno na počátek září.

Sám Hovorka se nedomnívá, že by ho lidovci měli za jeho postoj trestat. „Jsem loajální. Nevím, za co bych měl být potrestán či dokonce vyloučen ze strany. Vyjádřil jsem jiný názor a nabídl vstřícné řešení. Mrzí mě, že to kolegové nepřijali,“ řekl včera Hovorka. Podotkl, že pochybnosti o reformě už přednesl na okresní, krajské i celostátní úrovni.

Podle předsedy lidovců na Uherskohradišťsku Zdeňka Píchy okresní organizace o případném potrestání svého poslance neuvažuje. „V otázce poplatků u lékaře u dětí do patnácti let měl podporu našeho výboru. Zaznamenal jsem i negativní ohlasy na jeho hlasování, ale nikdo netvrdil, že by za to měl být potrestaný,“ řekl Pícha.

Hovorka svůj postup při úterním hlasování obhajoval tím, že se od koalice nedočkal vstřícného kroku. Od začátku mu na reformě vadilo především zavedení poplatků u lékaře pro děti.
Nakonec pro něj ale prý bylo nepřijatelné především to, že koalice v rámci pozměňovacího návrhu navrhla i změny v kategorizaci léčiv.