Výběrové řízení bude uzavřeno desátého října, poté se budou kandidáti o místo ucházet před výběrovou komisí. Usedne v ní rada města, stávající ředitel strážníků, tajemník radnice, Hana Janková z personálního oddělení a policejní psycholožka.

Podmínky výběrového řízení jsou jasně stanoveny zákonem. Mezi podmínky patří doložení vlastnoručně psaného životopisu a čisté lustrační osvědčení, uchazeč naopak nemusí pocházet z řad strážníků. V případě, že bude vybrán jako kandidát, stačí si příslušné osvědčení doplnit.

„Životopis psaný vlastní rukou požadujeme z důvodu, abychom měli představu, zda je zájemce vhodným kandidátem. Rukopis a psaný projev na člověka hodně prozradí," vysvětlil kroměřížský místostarosta Miloš Malý, který má městskou policii v kompetenci.

Motivační dopis je podle něj stejně tak důležitý. „Očekáváme, že člověk, který se na post řídícího pracovníka hlásí, ví, co obnáší tato funkce a má představu, jak by vedení městské policie mělo vypadat," dodal Malý.

Na zasedání rady města, které se uskuteční šestého prosince, už by měl zaznít návrh na nového ředitele.

„Oficiálně by dvacátého prosince, kdy se bude konat zasedání zastupitelstva, mělo už být známo jméno nového šéfa strážníků. Může ale nastat situace, kdy zastupitelstvo vybraného kandidáta neschválí," podotkl místostarosta.

Zákon prý dále takovou možnost neupravuje, jak bude v takovém případě vedení města postupovat, tak zůstává otázkou.

„Musíme zkrátka vybrat toho nejlepšího a správného kandidáta a doufat, že jej odsouhlasí i zastupitelstvo," konstatoval Malý.

Pokud se tak nestane, nabízí se několik dalších variant: nové výběrové řízení, setrvání stávajícího ředitele nebo dočasné pověření odpovědné osoby.

Končící ředitel kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský se ke svému odchodu zatím vyjadřovat nechtěl.

„Výběrové řízení na post ředitele městské policie je oficiálně vyhlášeno. Zatím je předběžné se k tomu více vyjadřovat," prohlásil.

Kolik zájemců se už o místo uchází, je zatím tajnou informací. Přihlášky do výběrového řízení jsou totiž adresovány přímo do rukou starostky města.

„Obálky s přihláškou do výběrového řízení jsou zapečetěny a nesmějí se otvírat. Kolik adeptů a kdo se hlásí o funkci ředitele strážníků, tedy zatím nevím," potvrdil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.