Místní Sokol už po druhé uspořádal drakiádu. „Nachystali jsme pro děti i dospělé takové příjemné odpoledne. Zakončené opékáním brambor a špekáčků," řekl organizátorka a starostka Sokola ve Věžkách Ivana Zavadilová.

Původně chtěli prý organizátoři ocenit nejlepší podomácku vyrobené draky, většina závodníků však dala přednost tomu kupovanému.

„Celkem sedmnáct malých majitelů draků se zúčastnilo soutěže O nejoblíbenějšího draka," sdělila starostka Zavadilová.

Dráčka vybírali samotní diváci. „Na anketní lístky vyplňovali své tipy na nejoblíbenějšího draka, nakonec byli oceněny všechny děti, které pouštěly draky lízátky a pexesy. První tři výherci navíc obdrželi diplomy a poháry," podotkla pořadatelka. Odpoledne završilo opékání špekáčků a brambor.

„Nad loukou byly nachystány ohně, původně jsme měli připravenou i soutěž na rozlišování typů ohnišť, na tu se však nakonec už nedostalo," vysvětlila starostka.

Ve Věžkách se neoslavovali jen dráčci. „Akce se konala i v rámci Památného sokolského dne, který připadá na 8. října," dodala Ivana Zavadilová.

I když většina draků byla kupovaná, přeci jen se našlo pár světlých výjimek. „Draky jsem vyráběla doma s mamkou," řekla desetiletá Kristýna Jakoubková

Není to podle ní vůbec těžké. „Letos mi každý zabral tak asi minutu," netajila se.

Nejdéle prý trvá draka správně vymalovat. „Namalování obličeje je nejtěžší, jinak se v podstatě ten papír jen tak sepne a létají úplně bez problémů," řekla Kristýna.

Kupovaný drak se jim prý rozhodně nevyrovná. „Domácí jsou lepší, kupovaní nelétají a hned se rozbijí," dodala Kristýna Jakoubková.

VENDULA PUDELKOVÁ