Výpravu iniciovalo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Testovací radar si výprava prohlédla na ostrově Kwajalein, který je jedním z Marshallových ostrovů.
„V případě, že česká strana bude souhlasit s umístěním radaru, přesune se toto zařízení právě z ostrova Kwajalein. V rámci návštěvy jsme zhlédli prezentace o systému americké protiraketové obrany, získali jsme technické informace a měli možnost vidět simulaci zásahu nepřátelských raket. Zároveň jsme diskutovali s obyvateli ostrova o jejich zkušenostech a životě v blízkosti radarové základny,“ upřesnil Seďa.
Názor poslance na umístění radarové základny v České republice se však po jeho zahraniční cestě nezměnil. „Stále mi schází zpracování analýzy ministerstvem obrany, která by jasně ukázala na hrozby a rizika, včetně ochrany našeho území. O rozhodnutí, zda na našem území umístit základnu, by mělo rozhodnout referendum,“ podotkl Seďa.
Skupina českých politiků se před několika dny vypravila na Marshallovy ostrovy, aby se seznámila s radarovou základnou. Mezi nimi byl i hradišťský poslanec Antonín Seďa (ČSSD).
K výhradám některých tuzemských médií, která výpravu kritizovala, se vyjádřili i politici. „Havaj, Marshallovy ostrovy a Pacifik, to zní sice moc hezky, ale většinu času člověk stráví v letadle. Zbytek zabere prohlídka radaru, na pláže moc času nezbude,“ řekl Jan Vidím, poslanec ODS a předseda obranného výboru.
Oslovení obyvatelé Uherského Hradiště většinou cestu politiků ocenili. „Pokud chceme mít informace o základně, musíme ji vidět na vlastní oči. Jen tak můžeme zjistit všechna pozitiva i negativa podobného zařízení. Osobně jsme proti radaru, ovšem myslím si, že cesta politiků určitě nebyla zbytečná,“ zamyslel se dvaasedmdesátiletý Miroslav Palánek z Uherského Hradiště.