Po úředních tahanicích si ale mohou oddechnout: symbol všetulských tradic sice ještě nemá finální podobu, hrubá stavba jej už však připomíná.

Původní zvonice ve Všetulích stála asi od poloviny 19. století, dokud ji v 60. letech toho minulého nezbořili kvůli stavbě silnice. Spolek v roce 2013 vznikl s myšlenkou, že zvonici obnoví, trvalo to ale další čtyři roky: stavební povolení se podařilo sehnat letos v červenci, spolku se dlouho nedařilo vyjednat dobu ani místo stavby – a zvonice nakonec stojí asi sto metrů od místa té původní.

Minulý rok navíc dva obyvatelé města podali proti stavbě námitku: jako důvody uvedli zničení vzácného biotopu, zhoršení životních podmínek některých druhů ptáků, ale také vzhled zvonice.

„Stavba nesplňuje ani elementární estetická měřítka – je zcela bez nápadu a kvality. Jedná se o fádní typový projekt nijak neobohacující veřejný prostor,“ stojí v dokumentu.

Jako další bod uvedl jeden ze stěžovatelů dokonce riziko toho, že by za celou stavbou mohla stát muslimská obec a na návsi by mohl vyrůst legálně postavený minaret. Od těchto názorů se ale dnes jeden z iniciátorů námitky Erik Polišenský spíš distancuje.

„Už se k tomu nechci vyjadřovat. Záměrem bylo poukázat na něco, co jiná skupina lidí používá proti celému Holešovu. My jsme to pojali řekněme trošičku sarkasticky, ale spousta lidí to bohužel nepochopila,“ řekl Deníku.

Věc rozsekl až krajský úřad.

„Musela jsem neustále chodit na radnici a vysvětlovat, že nejsme muslimové. Poté to řešil kraj a zamítl námitku v celém rozsahu,“ konstatovala předsedkyně spolku Všetuláci sobě Lenka Karhanová.

Zvonici si tak spolek vybojoval a nyní svépomocí staví.

„Na stavbě pracují členové spolku, jen některé odborné práce, jako je třeba střecha, nám dělají dělníci,“ potvrdila předsedkyně. Členské příspěvků a dary přátel i členů spolku pak uhradí náklady kolem šesti set tisíc korun.

Stavbu chce spolek dokončit do června příštího roku: 23.6. totiž chtějí do Všetul navrátit starou tradici Hanáckého práva.

„Všetuly dřív byly samostatná obec, bohatá a prosperující. K Holešovu byla v 50. letech připojena proti vůli místních. U zvonice se lidé scházeli a dodržovali krojované tradice, ale od té doby, co ji strhli, zůstalo jen u hospodských řečí,“ říká předsedkyně Lenka Karhanová.

Přestože se zvonice staví teprve několik měsíců, spolku se už povedlo některé tradice vrátit: byl mezi nimi třeba masopust, nebo první setkání u zvonice, které se konalo na začátku října.

K setkávání lidí by měla sloužit i nadále: kromě adventního a dalších by se tam měly sloužit i mše. Na rozdíl od té původní ji chce spolek nechat vysvětit ve jménu svatého Františka, všetulského patrona.

A Všetuláci jsou už na den, kdy se jejich zvonice rozezní, zvědaví.

„Ze začátku jsem nevěděla, co si o tom myslet, nejsem zastánce vracení se do minulosti. Teď když ji ale vidím, tak se mi líbí. Už se těším, až bude odbíjet hodiny, zvony mám odjakživa moc ráda,“ řekla Deníku přímo na místě jedna z obyvatelek této holešovské části.