Za odmítnutí vyplnit formulář hrozí lidem pokuta, posoudit to ale musí příslušná obec

Případným rebelům, kteří odmítnou, hrozí až desetitisícová pokuta. „Pokud někdo odmítne, měli bychom ze zákona podat podnět obecnímu úřadu, který ve správním řízení věc posoudí a rozhodne, jestli pokuta bude udělena nebo ne,“ vysvětlil mluvčí projektu Sčítání lidu Ondřej Kubala.

Není podle něj vyloučeno, že někdo odmítne ve složité osobní situaci formulář vyplnit. „Právě tohle zvažuje obec, případné pokuty také jdou do jejího rozpočtu,“ shrnul Kubala.

Kolik takových pokut bylo během minulého sčítání na Kroměřížsku uděleno, se ale zjistit nepodařilo. Na kroměřížské radnici se totiž včera Deníku nepodařilo sehnat žádného kompetentního pracovníka a celostátní záznamy vzala velká voda.

„Víme, že počet těchto případů pro celou republiku byl něco málo přes dvě stě šedesát. Kolik to bylo v kroměřížském regionu ale nezjistíme, protože záznamy zničila povodeň v Karlíně v roce 2002. Jelikož spoustu dokumentů takříkajíc odnesla Vltava do Německa, říkáme jim nyní v žertu Spisovna Hamburk,“ smál se Kubala.

Vrozená vzpurnost však vede také letos některé lidi z Kroměřížska k tomu, aby se na sčítání takříkajíc vyřádili.„Mí kamarádi občas z recese přemýšlejí, jak sčítání lidu obejít. Prý existuje spousta návodů,“ řekla jedna z obyvatelek Holešova. Z pochopitelných důvodů si ale nepřála být jmenována.

Nakonec si ale možná recesisté troufnou jen u odpovědí, které nelze ověřit. Například v kolonce Národnost totiž formulář nabízí prázdné místo a tudíž prostor pro vtipálky.Ovšem posloužit může tento dotaz také k vyznání se z moravské národnosti. „Já ji určitě uvedu,“ slibuje například Jakub Jireš z Kroměříže.

Ke stejnému kroku vybízí lídr kroměřížské organizace hnutí Moravané Radomír Šuhej.„To, že se mohou lidé z Kroměřížska přihlásit k moravské národnosti, není žádnou novinkou. Podle českého statistického úřadu je plnohodnotným údajem a je jen na nás, zda ji uvedeme,“ řekl Deníku Šuhej.Připomněl ale také, že před dvaceti lety, se právě k moravské národnosti přihlásil téměř každý druhý obyvatel Moravy.