Parkování v centru města Kroměříže je noční můrou všech řidičů. Pomoci by jim měl parkovací dům, který město plánuje vystavět. Realizace předvolebního slibu a jednoho ze zásadních bodů programového prohlášení je již otázkou času. Kroměřížská radnice totiž získala stavební povolení na výstavbu nového parkovacího domu v Havlíčkově ulici. Mělo by se jednat o největší investici v rámci tohoto volebního období.

Práce by mohly začít příští rok

Starosta Kroměříže Jaroslav Němec doufá, že práce by mohly začít již v příštím roce. „Věřím, že se nám podaří do konce roku vybrat zhotovitele a v příštím roce stavbu parkovacího domu zahájit,“ uvedl Jaroslav Němec. „Mám radost z toho, že se nám podařilo zdárně dokončit dlouhé a komplikované vyřizování tohoto zásadního dokumentu. Rád bych poděkoval všem, kteří se na jeho přípravě podíleli,“ vyjádřil svůj vděk starosta.

Sprejeři při akci s názvem Podhul.
Sprejeři v akci aneb snoubení graffiti s historií města

Parkovací dům má pojmout až 150 aut. Úleva historickému centru tak bude znatelná. Pro srovnání, na Velkém náměstí, které je jedno z nejvytíženějších, je zhruba 100 parkovacích míst.

Kroměříž získala na stavbu parkovacího domu dotaci téměř 51 milionů korun z evropského fondu. Město však bude ze své kapsy muset vytáhnout dalších asi 55 milionů korun na práce, na které se dotace nevztahuje.

Radniční mluvčí Jan Vondrášek vysvětlil, že se jedná o takzvané nezpůsobilé výdaje. „Hovoříme třeba o sanaci palivových nádrží, které dříve využívala armáda a další,“ uvedl příklad Vondrášek. Radnice šetří a střádá. Loni nečerpala žádný úvěr. Naopak splatila více než dva miliony korun ze starších závazků. Podle nedávno zveřejněných výsledků hospodařila loni s přebytkem 54,2 milionu korun. A to se původně předpokládalo, že bude rozpočet záporný.

KONCERT. V průběhu Večera lidí dobré vůle vládla před velehradskou bazilikou nádherná atmosféra.
Večer lidí dobré vůle nabídl skvělou podívanou, bavilo se přes 20 tisíc věřících

Pozemky na parkovací dům získala Kroměříž při koupi budovy někdejší okresní vojenské správy, kterou pořídila v roce 2017. Ve stejném roce začala vyřizovat také povolení na stavbu parkovacího domu. Samotný objekt vojenské správy radnice plánuje přestavět na byty pro mladé lidi a pro seniory.