Lidé na Kroměřížsku rozhodnutí zastupitelů spíše odsuzují. Obávají se především zhoršení dostupnosti zdravotní péče, odchodu zkušených a kvalitních lékařů a uzavírání některých oddělení Kroměřížské nemocnice.

Negativně se k výsledku hlasování staví také vedení okresního města. Starosta Kroměříže Jaroslav Němec již včera uvedl, že jednání hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka zavání machinacemi.

„Je to celé smutné. Myslím si, že když už jednou nová nemocnice neprošla, tak se měla nechat jako volební téma do příštích krajských voleb,“ sdělil ze zahraničí Deníku Jaroslav Němec.

Nejen čelní představitel komunální politiky v Kroměříži se k případné stavbě nové nemocnice staví negativně.

„Jsem z toho trochu na rozpacích. Současná Krajská nemocnice Tomáše Baťi je na dobrém strategickém místě. Zároveň se obávám, aby to neohrozilo fungování Kroměřížské nemocnice,“ míní kroměřížský rodák a zpěvák Standa Hložek.

Vizualizace nové krajské nemocnice
Výstavba nové nemocnice schválena. Krajem cloumají rozporuplné emoce

Čas ukáže

V hodnocení by byla opatrná ředitelka Státního okresního archivu v Kroměříži Jitka Zezulová.

„Ze zkušenosti dobře vím, že je třeba hodnotit rozhodnutí s odstupem času. Teprve budoucnost proto ukáže, zda to byl pro zdravotnictví Zlínského kraje dobrý krok,“ říká Zezulová.

Nezvládnutá komunikace

Výsledek hlasování však má i své příznivce. Jedním z nich je i europoslankyně Michaela Šojdrová.

„Myslím, že je to perspektivní rozhodnutí, které bude prospěšné zejména pro budoucí generace. Dle mého názoru si i občané uvědomili, že není na co čekat. Výstavba nové nemocnice je určitě efektivnější řešení než oprava stávající krajské nemocnice. Věřím, že hejtman jedná v nejlepším zájmu pacienta,“ míní Šojdrová.

„Bohužel, Jiří Čunek nezvládl nejlépe komunikaci s veřejností – jak laickou, tak odbornou – a to vyvolalo mnoho otázek a pochyb o důležitosti výstavby nemocnice,“ klade za vinu hejtmanovi Michaela Šojdrová.

Lubomír Vaculín (ČSSD)
„Je to jeho osobní rozhodnutí,“ distancovali se od Lubomíra Vaculína straníci

Motyčka ve složité situaci

Krajští zastupitelé se v otázce stavby nemocnice ve Zlíně-Malenovicích rozdělili na dva nesmiřitelné tábory. Do složité situace se dostal krajský zastupitel Pavel Motyčka, který hlasoval pro návrh nového špitálu. Motyčka pochází z Kroměříže, která silně vystupuje proti stavbě nemocnice.

„Rozhodování bylo o zlínské nemocnici, zda bude její rekonstrukce, nebo stavba nové. Na základě podrobných informací, které jsem o věci získal, jsem se podle svého nejlepšího svědomí a vědomí rozhodl pro stavbu nové nemocnice, protože jsem přesvědčen, že je to nejlepší řešení pro občany Zlínského kraje,“ sdělil Deníku Pavel Motyčka.

„Zároveň podporuji rozvoj kroměřížské nemocnice, ve které plánujeme realizovat přístavbu nového pavilonu, což přispěje ke zvýšení kvality a dostupnosti zdravotní péče pro občany Kroměřížska,“ zdůraznil Motyčka.

Opoziční krajský zastupitel z Kroměříže Michal Kostka je však opačného názoru.

Lidé v Kroměříži demonstrovali 16. prosince na Velkém náměstí proti prezidentu Zemanovi a premiéru Babišovi.
VIDEO: Lidé se sešli ke krátké demonstraci proti Zemanovi a Babišovi

Hejtman se chová jako zmetek

„Hejtman se chová jako zmetek,“ uvedl pro Deník Kostka.

„Novou nemocnici neměla žádná strana ve volebním programu. Nemocnici se mu podařilo schválit téměř rok před krajskými volbami. Je tak dost možné, že do voleb stihne řadu nevratných kroků,“ řekl Kostka, který dále upozorňuje, že následné zastupitelstvo bude mít jen malou šanci hejtmanovo rozhodnutí zvrátit.

„Náklady pak ponesou všichni obyvatelé kraje, i když si ve volbách drtivou většinou zvolí vedení, které nemocnici zcela odmítne,“ dodal zastupitel Michal Kostka.