Dnes ale ze stejných míst přicházejí příznivé ohlasy: projekt funguje, zprávy přicházejí i odcházejí.

„V Chropyni jsme se na spuštění datových schránek intenzivně připravovali celý rok. Školili jsme pracovníky, jednoho nového jsme i přijali a všech šestadvacet zaměstnanců úřadu má elektronický podpis,“ ujistil například starosta Chropyně Radovan Macháček.

Největší obavy měli starostové malých obcí. Poukazovali na to, že přípravy i budoucí provoz se týkají jich samotných, a že nemají lidi, na které by tuto zátěž přesunuli. I tam však nyní říkají, že potíže nejsou.

„Od spuštění jsme žádný problém nezaznamenali. Zprávy nám přicházejí, už jsme i něco odesílali, takže to funguje,“ potvrdila Irena Vaclachová z obecního úřadu v Brusném. Za pravdu jí dávají také starosta Počenic – Tetětic Josef Večerka, Václav Karhánek ze Záříčí, či Eva Váňová, která stojí v čele Cetechovic.

Snad jediný problém mívají úředníci s takzvanou konverzí dokumentů.

„V jednom případě se nám nepodařilo převést elektronickou zprávu do listinné podoby, to ještě musíme dořešit. Jinak zatím datové schránky používáme minimálně, přijali jsme za ten měsíc asi pět zpráv. Stále mám ale větší důvěru ke klasické poště,“ usmívá se starostka Bařic – Velkých Těšan Věra Halamová.

Také v Bořenovicích přiznávají i problém. „Některé věci ještě nejsou úplně jasné. Samotná datová schránka je velmi jednoduchá, podobná mailu. Ale konverze elektronické zprávy na listinnou, například kvůli jejímu založení do spisu, to je poměrně složitý proces,“ potvrdil i starosta Jakub Bednárek.