„Jsme rádi, že nové zařízení funguje a slouží lidem přesně tak, jak jsme si přáli,“ pochvaloval si kroměřížský místostarosta Pavel Motyčka, který pořízení sedačky inicioval.

V budoucnu by pohodlný přístup pro všechny imobilní návštěvníky měl zajistit výtah umístěny ze dvora budovy.

Vedení radnice se trochu obávalo toho, že lidé o sedačku nebudou mít zájem.

„Nicméně v sobotu jsem se jako oddávající na svatbě sám přesvědčil, že jsme peníze investovali správně,“ přiznal kroměřížský starosta Jaroslav Němec. Vedoucí oddělení matriky Kateřina Lučanová připomněla, že radnice už řadu let čelí kritice, že do obřadní síně není bezbariérový přístup.

„Touto cestou se do ní dostanou důstojně alespoň někteří starší nebo někteří handicapovaní snoubenci a svatební hosté nebo také dědečkové a babičky na vítání svých vnoučat či pravnoučat,“ míní úřednice.

Sedačka je umístěna na levé straně schodiště, dráha je uchycená na sloupky ukotvené do schodů. Zaparkováno je zařízení mimo schodiště, které je kvůli jeho dráze užší asi jen o patnáct centimetrů. Vybavení přišlo město téměř na čtvrt milionu, má opěradlo, dvě opěrky na ruce i bezpečnostní pás. jeho nosnost je 130 kilogramů, pohání jej elektřina.

„Není přitom nutné, aby sedačka byla zapojena v síti, jedná se o zařízení na baterie, které se nabíjejí automaticky při parkování sedačky v zastávce,“ vysvětlil mluvčí radnice Jan Vondrášek. Zařízení lze ovládat jak bezdrátově ovladačem, tak i přímo na něm pomocí joysticku.

Ilustrační foto.
Radnice v Kroměříži chystá kácení. Nemocné stromy ale nahradí novými