„Samozřejmě jsme velmi rádi. Snažili jsme se o to už roky, protože je tato oblast od Kroměříže dost vzdálená," zhodnotil pro Kroměřížský deník starosta Morkovic Pavel Horák.

Ve městě už má svou služebnu policie i hasičský záchranný sbor.

„Chyběla tedy jenom záchranka, abychom měli všechny složky záchranného systému, a tak by to podle mě mělo být správně," dodal morkovický starosta.

Spokojeni jsou samozřejmě i tamní lidé, o jejichž zdraví a bezpečnost se jednalo především.

„Určitě se to tady uplatní, okolí Morkovic je dost velké a bylo to už opravdu potřeba. Je to služba pro lidi a pro ochranu našeho zdraví, jsme tedy všichni rádi," řekl asi i za všechny ostatní obyvatele Morkovic Jaromír Brablík.

Pro naplnění zákonné povinnosti musejí záchranáři zajistit dostupnost zásahu zdravotnické služby do dvaceti minut, což byl někdy v této části regionu problém.

„Teď se nám to však podařilo zlepšit. Ovšem mnohem více je potřeba si uvědomit, že se hlavně zvýšila dojezdnost v případě potřeby záchrany lidského života a kvality života vůbec. Z tohoto pohledu jsou vynaložené peníze už teď několikanásobně zúročeny," prohlásil při slavnostním otevření nového sídla záchranky hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Výjezdová základna je uzpůsobena pro jednu výjezdovou posádku, tedy řidiče a záchranáře na směně. K dispozici pak budou dvě sanitní vozidla. Na garážové stání plynule navazují sklady léků, zdravotnických pomůcek, dezinfekce, úklidový box, kotelna a servrovna.

„Novým výjezdovým stanovištěm zlepšíme péči o pacienty, ke kterým se lékařská pohotovost dostane rychleji. Týká se to přibližně deseti tisíc obyvatel okolních obcí. Tím se výrazně posouváme dopředu," pochvaluje si také ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

Nová výjezdová základna přišla na necelých jedenáct milionů korun.

„Na realizaci nového výjezdového stanoviště se podílel Zlínský kraj čtyřmi miliony korun, dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava byla šest milionů korun a vlastní finanční zdroje zdravotnické záchranné služby necelý milion korun," shrnula mluvčí Krajského úřadu Zlínského kraje Renata Škrobálková.