To je více, než bylo určeno na minulé období, které trvalo tři roky," řekl Kobzáň. Žádat o dotaci mohou převážně malé a střední firmy ze zpracovatelského průmyslu. Podle Kobzáně by se společnosti měly pokusit dotaci na svoje podnikání získat už nyní, protože je možné, že se tato šance nebude v budoucnu opakovat. "Pokud se do roku 2013 podaří výrazně zlepšit výkonnost české ekonomiky, může se stát, že v dalším období bude přístup k penězům zúžen nebo uzavřen," upozornil ředitel. Evropské peníze si mezi sebe rozdělí kraje podle toho, jak budou žadatelé z jejich území úspěšní. "To znamená, že Zlínský kraj by teoreticky mohl získat všech sto miliard, i když to prakticky samozřejmě není možné," vysvětlil Kobzáň.
V období za léta 2004 - 2006 podali podnikatelé ve Zlínském kraji 240 projektů, ale jenom padesát pět procent žadatelů o dotaci v dřívějším programu Průmysl a podnikání uspělo. Důvodem neúspěchu podle Kobzáně byla i neinformovanost podnikatelů. "Problém byl na začátku procesu, kdy firma přišla se záměrem, který s námi nezkonzultovala nebo si nezískala potřebné informace. Pokud už měla hotovou žádost a nesplňovala některá kritéria, byla vyloučena," upřesnil ředitel. Další důvod neúspěchu spočíval ve velkém počtu žadatelů, jako tomu bylo například u podprogramu Rozvoj. "Čeští podnikatelé požadovali dotace za dvě miliardy, ale ministerstvo průmyslu a obchodu rozdělovalo pouze 900 milionů korun. O přidělení peněz rozhodovala hodnotitelská komise," vysvětlil Kobzáň.
Mohlo se tak snadno stát, že neuspěly i dobré projekty. Mezi úspěšnými žadateli v letech 2004 - 2006 byla například hulínská firma NWT Computer, která v průmyslové zóně Rybníky ve Zlíně za pomoci evropských peněz zrekonstruovala svoji pobočku. "Celkové náklady na nákup nemovitostí včetně rekonstrukce a úpravy okolí budovy vyšly na 18,4 milionu korun a z toho sedm milionů jsme čerpali ze strukturálních fondů Evropské unie," řekl ředitel zlínské pobočky Jiří Stodůlka. Hulínské společnosti tak dotace pomohla přestavět nevyužívaný chátrající sklad na reprezentativní budovu. O podpoře uvažuje i kunovická společnost Mister Moravia. "O peníze z Evropské unie jsme zatím nežádali. Jedním z programů, který by nás mohl zajímat do budoucna, je Rozvoj lidských zdrojů. Máme totiž zájem o přeškolení pracovníků," konstatoval ředitel firmy Lubomír Bilík.