Dětem školního věku, které se i přes nepřízeň počasí sešly v sadu Svobody v hojném počtu, pak byla určena bohatá nabídka atrakcí.

Stromem roku se ve Zlíně v letošním prvním ročníku ankety stala zcela jednoznačně lípa u kostela ve Štípě, která dokázala uspět v konkurenci dalších osmi stromů. Lípu na ocenění navrhly děti z ekokroužku ze Štípy.

„Je krásné, že vyhrál zrovna strom, který jsme do soutěže společně s dětmi přihlásili. Děkujeme všem, kteří mu v anketě věnovali svůj hlas,“ konstatovala potěšeně vedoucí kroužku Jitka Bělinová.

Strom získal celkem 261 platných hlasů z celkových 415, které byly na zlínský magistrát doručeny.

„Vítězná dřevina díky tomu v příštím roce podstoupí bezplatné odborné ošetření, děti z ekokroužku pak byly za svůj návrh odměněny drobnými pozornostmi,“ sdělila vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství zlínského magistrátu Vladimíra Pavlovová.

Sad Svobody se však od čtvrtka může také pyšnit novým přírůstkem. Stal se jím okrasný kultivar ambroně západní.

„Domovinou ambroní je Severní Amerika, ale už dlouhé roky se jim daří i v Evropě. Je to velmi krásný strom, na podzim bývá nádherně zbarvený,“ prozradil náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld, který se výsadby dřeviny pod zlínským zámkem sám ujal.

Právě děti ze štípského ekokroužku mu byly v sázení velmi nápomocny. Za odměnu si pak mohly ony i řada dalších zlínských školáků užít řadu atrakcí, které pro ně pořadatelé Dne stromů připravili. Patřilo mezi ně například sázení malých jehličnanů do květináčů, které si pak školáci mohli odnést domů.

„Bylo to moc fajn. Mám radost, že si stromeček můžu vzít i domů a tam se o něj starat,“ těšilo šesťáka Jakuba Morbitzera.

Děti si ale vyzkoušely i soutěž v poznávání plodů a kůry stromů nebo velké pexeso se stromovou tematikou. Asi největší pozornost však mezi nimi vzbuzovala možnost lezení po stromech ve spolupráci se zkušenými stromolezci. Tou nepohrdl třebas Filip Mikula, který navštěvuje teprve druhou třídu.

„Takhle jsem lezl po stromě poprvé, ale vůbec jsem se nebál. Nejvíc se mi líbilo houpání na laně ve vzduchu,“ rozplýval se bezprostředně po výstupu do koruny malý školák.

Nápad slavit Den stromů vznikl ve Spojených státech amerických a jeho smyslem je upozornit na jejich nenahraditelný význam pro lidi. Přestože se jedná o celosvětový svátek, datum oslav se v jednotlivých zemích různí podle klimatických podmínek. V České republice je stanoveno na 20. října, kdy stromy hrají všemi barvami a kdy je vhodné je sázet.