Vítr v odpoledních a večerních hodinách potrápil především Zlín a okolí, kde hasiči vyjížděli celkem 17 krát k událostem v důsledku silného větru.

I v samotném centru krajského města měli hasiči plné ruce práce.

"Například odstraňovali vzrostlý strom na ulici Nad Ovčírnou I., který spadl na zaparkovaná auta. 11 výjezdů měli hasiči na Kroměřížsku, 7 krát na Uherskohradišťsku a pouze v 6 případech vyjeli hasiči na Vsetínsku," informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Situace během dne

V souvislosti s vichřicí hasiči během dne vyjeli k třem desítkám popadaných stromů na komunikace, k šesti utrhnutým plechovým střechám a jednoho komínu.

Například v obci Suchá Loz vítr strhl celou střechu rodinného domu. Lezci ve Valašském Meziříčí z výškové budovy sundali reklamní plachtu, neboť hrozil její pád na veřejné prostranství. Tyto události se obešly bez újmy na zdraví.

O štěstí však již nemůže mluvit řidič osobního vozidla, jedoucí po namrzlé vozovce v obci Kašava na Zlínsku, který skončil mimo cestu. Při nehodě byl zraněn a skončil v péči záchranářů.

Naopak o velkém štěstí může mluvit řidič kamionu, kterému se při jízdě po silnici E 50 u Uherského Brodu převrátil přívěs.

Spadené stromy dopoledne uzavřely silnici 50 z Uherského Brodu na Bánov.

V obci Komňa na Uherskohradišťsku a v obci Chvalnov na Kroměřížsku hasiči připevňovali odlétávající plech ze střech.

Sílu větru pocítil na vlastní kůži muž za volantem kamionu na silnici I/50 mezi Uherským Brodem a Bánovem. Toho poryv doslova sfoukl i se soupravou do příkopu.

„Úsek nebyl průjezdný od sedmé ráno až do desáté hodiny dopolední,“ uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Výstraha před extrémně silným větrem pro Zlínský kraj platí od pondělní šesté hodiny ráno do osmnácté hodiny večer.

Zákaz vstupu do parků a na hřbitov

Hlavní nápor je očekáván dnes v odpoledních hodinách, kdy by měl vítr na území Zlínského kraje zesílit.

Ve Zlíně platí platí zákaz vstupu na hřbitovy. Vstup je zakázán od 8:00 hodin až do odvolání. Dle Lubomíry Řezáčové platí nařízení ve všech městských částech, výjimku tvoří pouze Lesní Hřbitov v době konání obřadů.

Od 11:00 až do 18:00 odpoledne platí stejné opatření i pro městské parky. Rada města Zlína rozhodla operativně o omezení pohybu na daných místech a požádala městskou policii o spolupráci. Jmenovitě jde o Park Svobody, park Komenského, Univerzitní park, a starý hřbitov (park nad Kudlovskou přehradou).

"Nelze podcenit žádnou výstrahu, kdy může dojít k ohrožení života a ke škodám na majetku. Z preventivních důvodů doporučujeme omezit pohyb venku a vyhnout se místům s potenciálním rizikem pádu stromů nebo věcí ze staveniště po nárazovém větru," uvedl primátor města Zlína Jiří Korec.

Omezení vstupu bude vyznačeno páskou MP u vstupů do parkových prostor. Lidé by však měli dbát zvýšené opatrnosti i v dalších uličních prostorech, kde jsou vzrostlé stromy. Jsou očekávány poškození stromů a lesních porostů. Dojít může i k přerušení elektrického vedení a škodám na majetku.

Výstraha pro Zlínský kraj

Podle předpovědi do Zlínského kraje dorazí v pondělí velmi silný západní vítr , který v nárazech přesáhne 90 km/h.

„Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. I možné přerušení elektrického vedení. Lze očekávat ztíženou chůzi i nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy,“ varují meteorologové.

Co se týká dopravy ve Zlínském kraji, lze očekávat komplikace, z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu.

„Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství,“ zní z varování ČHMÚ.

Hasiči radí, jak se chovat bezpečně při silném větru:

- Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.
- Nezdržujte se v blízkosti větších stromů a nechoďte do lesa.
- Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).
- Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.
- Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici).
- Schovejte se v budově s nenarušenou statikou.
- Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.
- Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.
- Doma nezapomeňte zavřít okna, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.)
- Pokud je váš život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.
- Po vichřici: pokud vítr spáchá na vašem majetku velké škody, důležité je důkladně zdokumentovat a co nejdříve pojistnou událost oznámit příslušné pojišťovně.