Velikonoce, to není jen Velikonoční pondělí. Už na Zelený čtvrtek lidé začínají dodržovat zvyky. Tím se v posledních letech stalo hlavně zelené pivo, které se těší čím dál tím větší oblibě.

„Na zelené pivo chodíme každý rok. Dá se říct, že je to má neoblíbenější aktivita spojená s Velikonocemi," řekl Ivan Doležal z Kroměříže.

V pondělí i on vyrazil do ulic. Děvčata mrskal vařečkou. „Pomlázku si nepletu, ani to neumím. Chodím raději s vařečkou. Ta je praktičtější, aspoň se nezlomí," smál se Ivan Doležal.

Na druhou stranu koledníci z Rataj na ručně pletené tatary nedají dopustit. „Pletu si jej sám každý rok. To přece musí být. Nikdy jsem kupovaný neměl. To by pak nebylo totiž ono," prozradil Filip Loučka z Rataj.

Letos bylo podle něj proutí dostatek. Jde vidět, že většina lidí volí raději kupovaný tatar, než by si jej upletli sami.

„Proutí bylo dost, akorát některé byly už moc velké. Tak jsem si vybral takové menší už s pupeny," Dodal Loučka.

Pro pondělní mrskače se však musí připravit i nějaká odměna, za to že děvčata pořádně vyšlehali, aby byla po celý rok opět zdravá.

„Vždy nabarvíme nějaká vajíčka. Letos jsme použili na obarvení třeba slupky z cibule. Taky mám pro kluky připravené nějaké sladkosti. Většinou je mají raději než klasická vařená vajíčka," řekla Klára Janouchová z Kroměříže.

Za vymrskání děvčat si tak chlapci většinou odnášeli sladkosti. Pro ty větší je většinou nachystána i nějaká ta slivovice a někde se dokonce rozdávaly i drobné peníze.

„No vařená vajíčka už moc nedostáváme, většinou ty čokoládová. Mě to tak vyhovuje víc, ty vařený jsem stejně většinou úplně rozbil, než jsem přišel zpátky domů. Taky se občas dávají peníze, ale to spíš od babiček a tet tady ve vesnici," sdělil Martin Říkovský z Rataj.

Pro mnoho lidí jsou však Velikonoce spíše příjemným prodlouženým víkendem. Na tradiční Velikonoční rituály už zanevřeli.

„Velikonoce nijak neslavíme, většinou si raději užijeme volno. Jedeme někam na výlet. Než abychom doma jen uklízeli a chystali vajíčka," prozradila Adéla Tomečková z Kroměříže.

VENDULA PUDELKOVÁ