„Na první ročník tu bylo asi 180 lidí, dnes jich tady je dvakrát až třikrát tolik,“ odhaduje hlavní organizátor akce Roman Javořík, který je také strůjcem nápadu festivalu, na němž se ochutnávají ostré delikatesy.

„Uspořádal jsem v Žopech soukromou výstavu chilli papriček, která měla velký ohlas. Rozhodli jsme se, že bychom mohli něco podobného udělat i pro širokou veřejnost,“ prozrazuje pořadatel. A tak se dohodl s bandou stejných nadšenců, jako je on sám a pustili se do práce.

S realizací jim pomohli místní hasiči i Dětská skupina Sovička, které věnují výtěžek z akce.

„Je to místní lesní školka, jejich činnost chceme podpořit. Z výtěžku si necháváme pouze na provozní náklady. Chceme, aby si za ty peníze ve školce koupili hračky a jiné potřeby,“ podotýká Roman Javořík.

A tak zatímco dospělí ochutnávali pikantní speciality a kochali se ušlechtilými papričkami, děti se mohly bavit v dětském festivalovém koutku. Čekal tu na ně například skákací hrad, lanová dráha i různé úkoly a soutěže. Posléze přijela i bryčka s koňmi. T

o už se však chystal zlatý hřeb dne: Soutěž o Chillimastra. Patnáct odvážných se na pódiu pustilo do boje s ohnivou chutí těch nejpálivějších papriček.

Atmosféra byla napjatá a hoši s jednou dívkou peklo nejen na jazyku dlouho zdolávali. Nakonec své prvenství z minulého roku opět obhájil Pavel Burda z Jeseníku. Zvítězí i příště? To se uvidí až za rok.

Zatím mohou návštěvníci na netradiční zážitek vzpomínat s upomínkou, kterou si odnesli, ať už semínka papriček, domácí chilli omáčky a jiné speciality či vydražené rostliny.