Milovníci zimy se mají konečně dočkat. V obchodech však zatím hlásí klid před bouří

To potvrzuje i meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu, která od čtvrtka 22. listopadu očekává prudkou změnu. „Ve čtvrtek a pátek dosáhne teplota vzduchu maximálně 2 °C, v noci však klesne až k –5 °C. O víkendu zasáhnou Zlínský kraj takzvané ledové dny, kdy ani odpolední teploty nevystoupí nad bod mrazu,“ uvedla. Teploty se podle ní budou během dne držet na –1 °C, ráno až na 6 °C, v místech se sněhovou pokrývkou dokonce na –8 °C.

Lidé s nákupy čekají na první mráz

Nynější teploty však zatím nechávají řadu lidí v klidu a obchody se zimními oděvy a botami na výraznější nával stále čekají. „Zákazníků nám sice přibylo, ale je to pozvolné. Ono se musí úplně ochladit, aby teprve propukl ten pravý blázinec,“ potvrdila včera vedoucí Alpine Pro Zlín Hana Kopřivová.

Podobná situace panuje také v dalších obchodech v kraji. Vedoucí obchodu Baťa Vsetín Naděžda Kovářová slova své kolegyně jen potvrzuje. „Zatím je vše v normálu, lidé určitě přijdou, ale myslím, že teprve až udeří mrazy,“ upozornila.

Stejnou zkušenost má také Simona Svobodová z RVC sportswear. „Lidé zatím nespěchají. Nikoho nic netlačí, protože zatím nemrzne. Ale tak to máte vždy,“ dodala. Zcela opačnou zkušenost mají v Deichmann – Obuv ve Starém Městě. „Již od minulého týdne jsme zaznamenali zvýšený zájem o naše zboží. Boty jsou důležité, tam se to ošidit nedá,“ sdělila zástupkyně vedoucí Zuzana Studená.

Zároveň neopomněla zmínit, že se snaží apelovat na každého zákazníka, aby nově zakoupené boty především naimpregnoval a užil také správných vložek. „Kromě prodloužení životnosti bot to samozřejmě napomáhá také zamezit pronikání vlhkosti skrz botu,“ dodala.

Před posypovou solí nechrání pouze boty

Lidé však v zimě neopomíjejí ani své čtyřnohé mazlíčky, kterým pořizují různorodé zimní oblečky a pláštěnky, kterých je dnes na trhu bezpočet. Mimo to investují také do krémů a sprejů na bázi včelího vosku, které chrání psy před agresivními posypovými solemi.

„Zatím sice vyčkávají, ale něco se už prodalo. Teprve až napadne sníh, čekám, že půjdou na dračku speciální krémy i některé z oblečků, které zamezí hlavně promoknutí,“ řekl majitel obchodu U hafana Michal Mareček.

Je však na místě si uvědomit, že ne vždy jsou tyto oblečky k dobru věci. „Oděvy jsou v zimě výborné, ale doporučujeme to nepřehánět, aby pejsci nezchoulostivěli,“ zdůraznila sestra Veterinární kliniky Lazy Helena Čechová. Oblečky by doporučila spíše pro menší plemena, která jsou náchylnější k prochladnutí.

„Určitě by majitelé měli své čtyřnohé miláčky hlavně nutit do pohybu, kterým mohou předejít případnému promrznutí,“ upozornila. Rozhodně by však bez výjimky doporučila krémy, i když připouští, že je čistě na každém psíkovi, zda krém na packách snese, anebo si jej hned slízá.

Spotřeba vitaminů v zimě vzrůstá

Kromě oděvů jdou však v zimních měsících na dračku také různorodé vitaminové doplňky, ve vodě rozpustné multivitaminy a pilulky rozličných značek.

„Zatím zvýšený zájem neregistrujeme, ale až se výrazně ochladí, opět půjdou na dračku multivitaminy a různé značky vitaminu C v kombinaci se zinkem. Ať už se jedná o ve vodě rozpustné, či ve formě pilulek,“ upozornil Zdenko Marák z Rent–Pharm Zlín. Současné počasí navíc přímo nahrává nachlazení a chřipkám.

Lidé tak chodí nejen pro preventivní prostředky, ale i pro preparáty určené přímo k léčbě horních i dolních cest dýchacích. „Mimo to určitě doporučujeme čaje na posílení imunity a další, které napomáhají léčbě konkrétních potíží, ať už kašle, nebo rýmy,“ podotkla Eva Zhánělová z Lékárny Palackého Holešov.

Ne všichni jsou samozřejmě nuceni každý rok nakupovat nové zimní oblečení. Zatímco jedni jdou s módou, jiní jsou ryze praktičtí a kupují pouze to, co potřebují. „Zimní boty mám, takže nevidím důvod kupovat nové. Ale bundu si nejspíš budu muset pořídit,“ řekl Pavel Kováč z Holešova.

Stanislav Janalík