„Boj s lýkožroutem smrkovým momentálně částečně prohráváme,“ řekl vedoucí Polesí Chvalčov Vojtěch Zapletal.

Důvodem je podle něj i suché a teplé počasí, které je kůrovcům vyhovuje. Chvalčovské polesí obhospodařuje pět a půl tisíce hektarů lesa.

„Z toho smrk zabíral asi tři tisíce hektarů. Třetina smrků je už suchá, další třetina je ve stádiu mírného pokročení nákazy a poslední třetina se nám dosud jeví jako dobrá,“ sdělil Zapletal.

Přestože musí Arcibiskupské lesy kvůli kalamitě vytěžit každý rok mnoho dřeva, vzniklé holiny se snaží zalesnit ještě týž rok.

„Na jaře jsme vysadili 450 tisíc stromků, teď na podzim nás čeká 609 tisíc sazenic. A příští jaro nás čeká totéž co letos,“ vysvětlil Zapletal.

V polesí se vysazuje stejným dílem smrk, dub, buk a směs ostatních druhů, a to podle dostupnosti sazenic a požadavků stanoviště.

K výsadbě přizvalo Polesí Chvalčov na druhou říjnovou neděli také veřejnost.

„V Rajnochovicích a okolí jsme vyvěsili plakáty, událost jsme sdíleli na sociálních sítích, kde ji zhlédlo asi devadesát tisíc lidí. Akci jsme připravili hlavně jako osvětu pro lidi, nešlo o množství vysazených stromů,“ uvedla mluvčí Arcibiskupských lesů Dagmar Málková. Na akci lesníci připravili šest tisíc sazenic.