„Mladších dětí, jejichž požadavky na umístění jsme neuspokojili, bylo například letos třináct. Kvůli tomu nemá smysl jesle zřizovat," zhodnotil vedoucí školského odboru Jiří Pánek.

V minulosti ale v Kroměříži jesličky provozovali. Z městské kasy tehdy putovalo na provoz zhruba 12 500 korun.

„Co si tak matně pamatuji, rodiče platili za dítě původně dva a půl tisíce měsíčně, později už jen patnáct set korun. Ti, kteří byli za jesle ochotni platit, byli nakonec ale stejně jen dva. Proto jsme to transformovali do mateřských škol a snažíme se rodičům vyjít co nejvíce vstříc," připomněl vedoucí odboru.

Situaci však ale podle něj řeší také například pomocí Mateřského centra Klubíčko, které město podporuje.

„Centrum umožňuje maminkám, aby tam děti umístily, když potřebují. Vstříc vycházejí také ve Studiu Kamarád. I když se jedná o hlídání jen na část dne, jakási pomoc tam je," dodal Jiří Pánek.

Jediným zařízením v okolí jsou jesle v Hulíně, nedostatkem zájmu tedy rozhodně netrpí. „Protože nás financuje město, přijímáme děti jen z Hulína a blízkého okolí. Kapacitu máme třicet dětí a problém ji zaplnit nemáme, někdy spíš naopak," tvrdí ředitelka Jiřina Štěpánková.

Dítě, které chtějí rodiče do jeslí přihlásit, musí být očkované a schopné z hlediska pediatra navštěvovat kolektivní zařízení.

„Jinak ale žádná kritéria nemáme, že by měly děti něco umět," ujistila.

Program je podle ředitelky dost podobný tomu v mateřských školách. „Program je ale výchovný, ne vzdělávací. Máme nějakou řízenou i volnou činnost, hodnotíme děti a zaměřujeme se na to, co jim nejde. Program je zaměřen pro děti od jednoho do tří let," informovala Jiřina Štěpánková.

Za umístění dítěte na celý měsíc i se stravou tady rodiče zaplatí zhruba dva tisíce korun. Služeb ale mohou využívat také jen na několik dní v měsíci. Pro svá dvojčata využívá hulínských jeslí například Mirka Vymazalová a nemůže si je vynachválit.

„Nevím, kde jinde bych za tisíc korun měsíčně za jednu plus stravu sehnala každodenní hlídání. Myslím si, že to je mnohem lepší než některé soukromé jesle," hodnotí maminka.

Musela se vrátit do práce a hlídání by vlastně ani neměla jak jinak řešit. Jednu babičku mají v cizině a druhá chodí do práce.

„Některým maminkám to zase tolik nevyhovuje, mají pocit, že děti mají málo činností, ale já jsem opravdu maximálně spokojená. S čímkoliv v jeslích vyjdou vstříc. Dokonce nás přijali ještě předtím, než jsme se do Hulína nastěhovali," zhodnotila maminka.