„Už to skoro ani nebyl rybník, vody v něm teď moc není,“ zhodnotil například Břetislav Zapletal z Vlčích Dolů. Na obnově zmíněné vodní plochy už po stránce příprav zastupitelé pracují. „Projekt už máme zpracovaný a vyřizujeme územní řízení a také stavební povolení. Náklady přesáhnou tři miliony korun,“ nastínil starosta Věžek Bedřich Gardavský.

Rybník při úpravách dělníci vyčistí, ale také zvětší. „Měl by sloužit jako protipovodňová zábrana, hlavně před dešťovou vodou,“ upozornil starosta. To potvrdil i Petr Vodák z odboru životního prostředí kroměřížské radnice. „Je to vodní dílo, které vhodně zapadá do tamní krajiny. Jeho revitalizace jde přes vodoprávní úřad. Po úpravě poslouží zároveň i jako protipovodňový,“ potvrdil Vodák.

Přímo ve Věžkách zastupitelé už v uplynulých měsících nechali zvelebit dva rybníky. Ani v jednom z nich se ovšem nesmí rybařit. „To nebude možné ani několik následujících let. Povolený tam není ani chov kačen či ryb. Na horním rybníku se však přesto usídlilo hejno kačen,“ poznamenal s úsměvem Gardavský.

Na obnovu ploch obec proinvestovala přes patnáct milionů korun. Z osmdesáti procent jí pomohly dotace z Evropské unie. „Deset procent jsme pak uhradili my, dalších deset pak ze Státního fondu životního prostředí,“ vypočítal starosta. Na vodních dílech začali dělníci pracovat už v loňském roce, obě nyní slouží také jako revitalizační a protipovodňové zařízení.