V současné době se loví pstruzi, podle předsedy Moravského rybářského svazu Kroměříž Petra Kováře jsou však potoky po loňském suchu prázdnější.

„Pstruzi už nám začali, bohužel ale po loňském roce kvůli extrémnímu suchu potoky hodně vyschly a je jichmíň. Máme ale v revíru vysazeny pstruhy duhové, takže se může chytat," poznamenal Kovář.

Rybáři se prý na sezonu nijak zvlášť nepřipravují, chytá se totiž téměř celý rok. Jistá omezení však platí, například odlov dravců začne teprve v červnu.

„Každý rybář se připravuje individuálně, zaleží na vlastních představách a taky na tom, co se chystá lovit. Náš svaz provádí každý rok na jaře a na podzim velký úklid kolem vody. Další příprava je pak na samotném rybáři," vysvětlil Kovář.

Loni se jeho svazu podařilo ulovit hned několik pěkných kousků. Pochlubit se mohli například amury o délce přes sto centimetrů a kapry kolem devadesáti. Narazit na podobné úlovky prý v dnešní době není až takový problém.

„Platí omezení na jednoho kapra na den a taky je hodně oblíbené takzvané chyť a pusť. Ryby tak zůstávají ve vodě déle a úlovky jsou větší. Sedmdesáticen­timetrový kapr dnes není nic neobvyklého," podotkl Kovář.

Cena letošních povolenek zůstává stejná. Lidé si je opět mohou zakoupit od jednoho dne až po platnost celého roku. Ceník se nemění nejen na státních vodách, ale i na soukromém kroměřížském rybníce Zámeček. Letos tu už překonali první rekord, při chytání na dírkách v ledu se tam rybáři za den podařilo nalovit osmdesát pstruhů.

„Mezi další letošní úlovky patří šestnáctikiloví kapři, ty jsme chytali minulý týden v sobotu. Loni se nám podařil například kapr s váhou 19,7 kilo, štika o velikosti 114 centimetrů, úhoř s mírou 111 centimetrů nebo devětadvacetikilový tolstolobik," vyjmenoval majitel soukromého rybníka Vítězslav Konečný.

Rybářů je podle něj poslední dobou více než ryb. Každý nich by proto měl být poctivý a u vody dodržovat pořádek.

„Důležitá je ochrana ryb. Mělo by se chytat na háčky bez protihrotu, aby se ryba netrápila. Také je dobré mít podložku pod rybu, aby se nepodřela. Nestačí zkrátka jen hodit do vody jen kus rohlíku," zdůraznil Konečný.

Na dodržování předpisů ze strany rybářů bude letos opět dohlížet kromě porybného i policie. Zaměří se na to, zda není porušován zákon o rybářství, jestli zájemci dodržují dobu, kdy mohou lovit a další záležitosti.

„Také letos budeme během lovné sezony v součinnosti s rybářskou stráží provádět kontroly," potvrdila Deníku kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Za zjištěné přestupky bývají obvykle hříšníkům odebrány povolenky, dostanou zákaz činnosti a hrozí jim pokuta až třicet tisíc korun.