Improvizovaným poradním místem, které během několika hodin navštívila více než stovka žen a dívek, se stal růžový autobus, s nímž koordinátoři akce objíždějí města a obce celé republiky. „V něm se příchozí dozvědí o prevenci rakoviny prsu a mohou si přímo na plastických modelech vyzkoušet jejich samovyšetření. Zároveň dostávají poukázku, díky níž dostanou slevu na vyšetření mamografem,“ přiblížil produkční akce Ondřej Klíč.


Součástí osvětového dne bylo také vyplnění dotazníku, které naznačuje povědomí lidí o tomto zákeřném onemocnění. „Oslovovali jsme třeba i lidi na lavičkách. Ti starší nám většinou říkali, že se jich tahle nemoc netýká, a neradi se o tom bavili. Naopak mladí se zapojovali hodně,“ popsala Lucie Kalousková, která zastupuje Mládež Českého červeného kříže. Většinou je však podle ní ohlas na akci pozitivní a v mnoha městech dokonce přicházejí celé školní třídy. „Navštívila nás ale třeba i paní, která měla strach o dceru, která si něco nahmatala. Tak jí naše kolegyně poradily, co má dělat, a tím se i uklidnila,“ podotkla Kalousková.

Kroměříž byla další ze zastávek osvětové kampaně proti rakovině prsu


Nejcennější rady příchozím poskytly právě ženy, které si nemocí prošly a nyní s růžovým autobusem města objíždějí. „Jsem už šest let po operaci, a protože mám pocit, že mám stále co vracet, začala jsem pracovat v centru Mamma Help,“ představila se například pětapadesátiletá Hana Jírovcová z Prahy, která se nejen pacientkám snaží pomáhat radou i psychickou podporou. „Snažím se být příkladem. Přežila jsem to a jdu životem dál,“ řekla Jírovcová.
Podle ní je v případě onemocnění důležité obrátit se na některou z pacientských organizací, kde se ženy s podobnými problémy sdružují. „Spolků je hodně a předávají spoustu praktických informací, třeba o nákupu paruky. Také určitě pomáhá to, když nemocná slyší, že se někdo vyléčil,“ upozornila Jírovcová.


Zároveň také upozornila, že je u žen nesmírně důležitá prevence. „Pokud má někdo rakovinu v rodině, mělo by jít děvče na sonograf už ve dvaceti letech. Jinak by se pravidelně mělo chodit už kolem třicítky, hranice onemocnění se stále snižuje,“ vysvětlila.
Na základě včerejšího setkání se pro následné vyšetření rozhodla i šestačtyřicetiletá Ivana Svobodová ze Zborovic. „Přišly jsme s dcerou, která mi o tom řekla. Žádnou prohlídku jsem ještě neabsolvovala, ale bylo mi řečeno, že už na to mám věk, takže tam zřejmě půjdu,“ slíbila Svobodová.
Kroměříž se stala pětadvacátou zastávkou týmu, který šíří potřebnou osvětu. Od pondělí jeho členové s růžovým autobusem vyjíždějí na jižní Moravu, kde zavítají například do Kyjova, Znojma nebo Břeclavi. Celkem tak navštíví jednačtyřicet města a obcí. Dosud je o radu či o informaci požádalo okolo čtyř tisíc žen a dívek.