Objekt celkově působí na první dojem zanedbaně. V nejhorším stavu je ale boční přístěnek, který je vevnitř zcela zdemolovaný. Zatímco majitelka se jeho nevyhnutelnému stržení stavby brání zuby nehty už několik let, další spoluvlastník, obec, se snaží o opak. Ale neúspěšně. Do boje za demolici se také zapojil kroměřížský stavební úřad, pod který obec spadá.

„Hádáme se se stavebním úřadem a paní majitelkou už několik let. Je vlastníkem jedné třetiny naší budovy, která padá už dvacet let. Už zhruba před dvěma roky bylo vydáno stavebním úřadem rozhodnutí o demolici. Ale ona se tomu bránila, takže nebylo možné stavbu strhnout,“ povzdechl si starosta Šelešovic Josef Palička.

Tehdy podle něj do obce přijeli policisté a zástupci stavebního úřadu. „Vedoucí odboru Miloš Prudil ale nakonec prohlásil, že to necháme tak, a město stavbu na své náklady do dvou měsíců zbourá a uklidí. O náklady se prý podělíme, jakožto všechny tři zúčastněné strany. Doposud se ale nic nestalo,“ poznamenal Palička.

Ačkoliv se prý majitelka proti rozhodnutí odvolala, sanace stále platila. „A loni v září přišel další dopis ze stavebního úřadu, kde je nařízené okamžité uklizení této stavby, ale opět se nic nestalo,“ zlobil se v pondělí Palička.

Zhruba tříměsíční lhůtu na odstranění stavby majitelka nevyužila, a obec už proto raději své iniciativy utlumila. „Nikam to nevedlo, pořád se nic neděje. Sami ji nemůžeme nechat strhnout,“ krčí rameny Palička.

Deník proto také oslovil vedoucího kroměřížského stavebního úřadu Miloše Prudila. „Uplynul už takřka rok od rozhodnutí, a opravdu mohou potvrdit, že majitelka se stavbou nic neudělala. Na případ se proto znovu podíváme,“ přislíbil Prudil. „Vlastníkovi objektu nyní hrozí pokuta až do dvou set tisíc korun. A když to nepomůže, tak sáhneme k exekuci, a o tyto náklady se pak podělí rovněž oba majitelé,“ dodal Prudil.

Spolumajitelku objektu se Deníku v pondělí nepodařilo zastihnout. Podle dostupných informací je ale jejím jediným argumentem proti demolici vlastnický nárok na chátrající budovu.

Stejně jako obec, má s majitelkou potíže i stavební úřad. „Je s ní těžká komunikace. Nespolupracuje ani s jednou stranou,“ konstatoval Prudil. „Je s ní opravdu těžká komunikace. Neotevírá dveře a z domu málokdy vychází. Ve zbytku objektu, kde bydlí ona, je samostatným vlastníkem. I tam se nesnaží nic spravit, a to také chátrá,“ doplnil informace šelešovický starosta.

A co na to říkají obyvatelé Šelešovic? „Je to neestetické, zmíněná neudržovaná stavba ohrožuje zdraví chodců či řidičů. Měla být už dávnou zbouraná,“ zhodnotila například Jana Mozgová.