Rudý měsíc začne vstupovat do stínu Země v pondělí po třetí hodině ráno. Úplné zatmění potrvá 72 minut, uvidíme je od 4.11 hodin do 5.23 hodin.

„Poté bude opět následovat částečná fáze, která skončí tři minuty před půl sedmou. Tou dobou už Měsíc ale bude zapadat za obzor. takže závěrečná část úkazu už nebude tak fotogenická," upozornil Pavel Svozil ze vsetínské hvězdárny.

Zatmění se odehraje poměrně nízko nad jihozápadním až západním obzorem. „V okamžiku největší fáze spatříme tmavý červenohnědý kotouč Měsíce v souhvězdí Ryb ve výšce pouhých 18° nad ideálním horizontem," upřesnil Pavel Svozil.

Smůlu mají lidé, kteří by zatmění rádi sledovali na některé z hvězdáren na Kroměřížsku. Třeba v Kroměříži se pozorování tentokrát nekoná. „Je to v nešťastný čas, navíc není jisté, jaké bude počasí, hrozí totiž mlha," poznamenal Jakub Koukal, který má provoz hvězdárny na starosti.

Zájemci tak musí zamířit jedině do jiných hvězdáren ve Zlínském kraji: třeba ta ve Vsetíně bude otevřena od 3 do 6.15 hodin a to za symbolické vstupné 10 korun. Pracovníci pozorování u dalekohledů doplní odborným výkladem.

Od 3 hodin do západu Měsíce bude otevřená i hvězdárna ve Valašském Meziříčí. Pozorování se uskuteční v kopuli hlavní budovy, dospělí zaplatí čtyřicet korun a mládež třicet.

S pozorováním krvavého měsíce se tradičně pojí nejrůznější předpovědi. Duchovní v USA už se nechali slyšet, že krvavý měsíc je předzvěstí konce světa, pokud k němu ale nedojde, příští zatmění Měsíce bude u nás jen částečné a nastane za necelé dva roky – večer 7. srpna 2017. Další úplné měsíční zatmění spatříme až v noci ze 27. na 28. července 2018.

Průběh zatmění měsíce 28. září 2015. Ilustrační foto.