Současný starosta a lídr vítězné kandidátky v Holešově jedná o vzniku nové koalice. Jeho Koalice pro Holešov získala v zastupitelstvu celkem 8 mandátů.

K získání nadpoloviční většiny mu tak chybí pouze 4 křesla, protože se počet zastupitelů v Holešově skládá z 23 členů.

NÁVRH KOALICE DO TÝDNE

„Samozřejmě se snažíme jednat se všemi. Jen s jednou stranou se mi zatím nepodařilo najít vhodné datum na schůzku,“ sdělil Rudolf Seifert.

„Můj původní návrh byl, aby vznikla široká koalice co nejvíce stran. K tomuto kroku bych přistoupil, aby se situace v Holešově uklidnila. Kolegové ve straně mě ovšem od této myšlenky zrazovali,“ uvedl Seifert.

Jako jedna z variant se samozřejmě vždy nabízí snaha o pokračování koalice stávající. K této možnosti má však vedoucí představitel města výhrady: „Byl bych moc rád, kdyby byla zachována určitá návaznost, ale vzhledem k sporům, které panovali v nyní končícím volebním období nevím, zda je něco podobného možné.“

Ačkoliv ještě nemůže existovat ani zběžná podoba programového prohlášení, nebude podle slov starosty problém najít společnou řeč s většinou zástupců kandidujících stran.

„Volební programy se hodně prolínají. Slabá místa v Holešově jsou dozajista v oblasti dopravy, stavu chodníků či kina. Pro mě je ale možná ještě důležitější, aby byl Holešov poklidný. Aby v něm lidé rádi žili, neutíkali pryč,“ dodal Seifert, který by chtěl mít na stole návrh koaliční smlouvy do konce tohoto týdne.

LIDÉ HLEDAJÍ ZMĚNU

Za úspěšné hodnotí volby i Pavel Karhan, který vedl do komunálních voleb KDU-ČSL.

„Voliči dali jasně najevo, že touží po změně. Z výsledků vyplývá, že si lidé přejí daleko víc koalici s námi, než s hnutím ANO 2011,“ řekl Karhan.

Pravdou ovšem zůstává, že na rozdíl od KDU-ČSL, které se s Koalicí pro Holešov zatím setkalo jen jedenkrát, hnutí ANO má již za sebou schůzek několik.

„Jednání stále probíhají. S panem starostou jsme se již setkali několikrát,“ potvrdil Radek Doležel z ANO 2011. Konkrétní návrh na spolupráci pro další čtyři roky však zatím není. O dalším vývoji již nechtěl hovořit.

„Pokud by pan starosta spolupracoval s ANO, myslím, že by zklamal mnoho lidí. Zejména svých voličů,“ řekl Deníku Karhan, který se nechal slyšet, že lidovci odmítají spolupráci s ANO 2011 kvůli jejich předvolebnímu programu.

„V rámci jejich kampaně se objevilo několik pomluv nejenom na naše kandidáty, ale i třeba pana starostu. Roznášeli anonymně noviny, kde mou osobu hanili hned na třech stranách,“ zdůvodnil vyloučení spolupráce mezi KDU-ČSL a hnutím ANO 2011.