O podobě nové radniční koalice nebylo v Holešově dlouho rozhodnuto. Mezi novými zastupiteli se totiž vytvořily dva pomyslné bloky, které čítaly obdobný počet mandátů. Ani jeden však neměl potřebnou většinu v zastupitelstvu.

Zatímco na jedné straně stála Koalice pro Holešov (šest mandátů), uskupení Za Holešov (čtyři mandáty) a ČSSD (jeden mandát), druhý blok tvořilo vítězné hnutí ANO 2011 (sedm mandátů), KDU-ČSL (dva mandáty) a Nezávislí (jeden mandát).

Pomyslným jazýčkem na vahách tak byli zbývající dva zastupitelé SPD, kteří se nakonec dohodli na spolupráci s prvním z bloků.

Seifert a Roubalík pokračují, novým místostarostou je Horák

Zastupitelé z nové koalice na ustavujícím zasedání zvolili do čela města opět Rudolfa Seiferta (Koalice pro Holešov). Ve vedení radnice zůstává také místostarosta Milan Roubalík (Za Holešov), který by se měl stejně jako v uplynulém volením období věnovat především investicím.

Novou tváří ve vedení Holešova je pak druhý místostarosta Kamil Horák (SPD). Ten by se podle svých slov chtěl zaměřit na životní prostředí, kterému se věnoval i doposud v pracovním životě. Do Rady města byli kromě starosty a místostarostů zvoleni také Ludvík Urban (ČSSD), Martin Koplík (Za Holešov), Roman Hyánek a Jana Slovenčíková (oba Koalice pro Holešov).

Kroměřížská radnice. Ilustrační foto
Nová kroměřížská koalice terčem kritiky. Důvod? Počet místostarostů

ANO, KDU-ČSL a Nezávislí v opozici

Naopak do opozice míří navzdory vítězství ve volbách sedm zastupitelů hnutí ANO 2011, jeden zastupitel za Nezávislé a nově také dva zastupitelé z KDU-ČSL, kteří po volbách odmítli další spolupráci v rámci dosluhující koalice složené z Koalice pro Holešov, Za Holešov a právě lidovců.

„Důvodem takového kroku je skutečnost, že přes ujišťování před volbami o budoucí spolupráci se s námi dva politické subjekty, jmenovitě Koalice pro Holešov a Za Holešov, bezprostředně po zveřejnění výsledků odmítli sejít, dokonce se nás snažili obejít,“ uvedli lidovci pár dní po volbách v tiskové zprávě.

Podle starosty Rudolfa Seiferta však bylo pokračování dosluhující koalice prioritou.

„Bylo to překvapivé vyjádření. Já jsem před volbami i po volbách deklaroval, že pro mě je pokračování současné koalice naprostou prioritou. To, že se někdo rozhodl opačně už je ale věc jeho svědomí,“ reagoval Seifert.

Noví holešovští zastupitelé by se do konce roku měli sejít ještě dvakrát. Na programu je bude čekat mimo jiné příprava rozpočtu na příští rok.

Výsledky voleb v Holešově 2022

Volby v Holešově vyhrálo hnutí ANO 2011 se ziskem 25,77 procent hlasů. O tři procenta méně (22,75 procent) získala od voličů druhá Koalice pro Holešov. Třetí nejvyšší počet hlasů dostalo uskupení Za Holešov (15,72 procent), následováno SPD a nezávislými kandidáty (9,36 procent). Pátí skončili lidovci (9,14 procent).

Přes pětiprocentní hranici se dostali také sociální demokraté (6,48 procent) a Nezávislí (6,22 procent).

Do zastupitelstva se letos naopak nedostali komunisté, kteří se ziskem 4,55 procent zůstali těsně pod pětiprocentní hranicí.