Podle vedoucího Radima Hlaváče tak ale až do včerejška učinil pouze jeden jediný člověk. „Přišly nám připomínky zastupitele Pavla Motyčky, ale spousta věcí, které žádal, šly potom v materiálech k projednávání zastupitelům, kteří o nich budou jednat," informoval Hlaváč.

Podle něj vycházelo město při navrhování rozpočtu z aktuálního plnění příjmové strany rozpočtu s důrazem na daňové příjmy.

„Ty tvoří asi pětasedmdesát procent příjmové strany. Rok 2013 bude pro obecní rozpočty nový v tom, že bude platit nový zákon o rozpočtovém určení daní, který byl měl podle zákonodárců posílit rozpočty jednotlivých obcí," vysvětlil Hlaváč.

Podle ministerstva financí, které na svých stránkách zveřejnilo kalkulačku daňových příjmů, by tak Kroměříž měla získat asi o osmadvacet milionů korun vyšší daňové příjmy.

Kroměřížská starostka Daniela Hebnarová slibuje, že rozpočet bude přebytkový. „Kalkulujeme s příjmy ve výši více než 395 milionů a výdaji 378 milionů korun. Na investiční výdaje vyčleníme téměř třiašedesát milionů," přiblížila starostka.

Patří mezi ně například revitalizace Slovanského náměstí a také přilehlého sídliště. „Také máme v plánu zateplit fasádu a vyměnit okna na základní škole Zachar nebo obnovit zeleň na městském hřbitově," vyjmenovala starostka .

Další část výdajů půjde do příspěvkových organizací města: například do Knihovny Kroměřížska, která by měla dostat na provoz přes jedenáct milionů. Podle tamní ředitelky Šárky Kašpárkové je těžké říci, zda je to hodně nebo málo.

„Knihovna bude mít pod sebou nově i chod Informační kanceláře, a protože nemám k dispozici žádné srovnání z minulých let na energie, nedokážu to odhadnout. Myslím si, že náš odhad je velmi střízlivý, neřku-li přízemní. Mzdové náklady budou docela nízké, protože tam jsou jen tři zaměstnanci, ale budou se tvořit nové propagační materiály, navíc se budou odkupovat vyhovující a stále platné od stávajícího infocentra," míní ředitelka Knihovny Kroměřížska, která je zároveň také městskou zastupitelkou.

Podle ní je pro město pozitivní, že slušně splácí dluhy z minulých let. „Myslím si dokonce, že je to nadstandardní a předpokládám, že v tom vedení města bude chtít pokračovat tak, aby dluhy srazilo pod sto milionů," dodala Kašpárková.