Majitele vyzývá, aby nepojízdná odstavená vozidla odstranili z městských ploch.

„Dlouhodobým problémem jsou odstavené autovraky na městských, ale také i soukromých plochách, které často brání v průjezdu jiným vozidlům. Jestliže majitelé nejsou schopni zajistit odstranění autovraku, město nabízí bezplatné poradenství a pomoc při likvidaci,“ nabízí mluvčí města Petra Graclíková.

K pracovníkům radnice se od místních lidí pravidelně dostávají ohlášení na autovraky, kterou jsou i několik měsíců nepojízdné a viditelně chátrají. Lidé na ně upozorňují například prostřednictví aplikace Mobilní rozhlas.

Muzeum regionu Valašsko zve na výstavu fotografií zachycujících zimní lidové tradice na Valašsku. Na snímku kurátorka výstavy Lenka Šemorová.
Zimní valašské zvyky. Trojice fotografů vystavuje na zámku

„Nabízíme poradenství a pomoc při likvidaci autovraku, ať už z městského nebo soukromého pozemku. Ve většině případů dostanou majitelé vozidla hotovost za odstranění autovraku od firmy, která likvidaci zajišťuje,“ uvedl Miroslav Kovář z odboru správy majetku rožnovské radnice.

Postup je takový, že vlastníci vraků odstavených na městských plochách nejprve obdrží výzvu k odstranění vozidla. Mají na to dva měsíce.

„Pokud tak neučiní, začneme vozy dle zákona likvidovat a náklady na odvoz, likvidaci a správní poplatky po majitelích autovraků vymáhat,“ popsal Miroslav Kovář.

Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm sídlí od roku 1993 v Bergerově vile v Bezručově ulici.
VIDEO: Stavba knihovny pokračuje skrytá zrakům kolemjdoucích

Podle místostarosty Rožnova Tomáše Grosse jsou odstavené autovraky dlouhodobý problém.

„Je to jedna z věcí, které dlouhodobě řešíme a považujeme to za důležité. Nejen kvůli tomu, že často zabírají parkovací místa na sídlištích, kde jich je již tak nedostatek, ale zároveň v mnoha případech komplikují průjezd vozidlům IZS.

Každý rok se nám podaří dostat z ulic cca desítku autovraků a věřím, že i tato výzva bude podobně úspěšná a opět se nám uvolní několik parkovacích míst pro pojízdná auta,“ řekl Gross.

Majitelé autovraků, kteří chtějí využít bezplatné poradenství či nabízenou pomoc při likvidaci, se mohou obrátit na email: miroslav.kovar@roznov.cz nebo marcel.petrek@roznov.cz.

Novelu zákona využili v Kroměříži, Vsetíně i Meziříčí

Odstavená nepojízdná auta ale zdaleka nejsou problémem jen v Rožnově pod Radhoštěm. Pravidelně se s nimi potýkají i radnice v dalších městech. V Kroměříži se například v říjnu uskutečnila první dražba vraků odtažených z ulic města. Prodalo se čtrnáct aut celkem za 33 500 korun.

„Jsme s výsledkem dražby spokojeni. Všechna nabízená vozidla mají nové majitele a město za ně získalo peníze na pokrytí nákladů na odtah, uskladnění a samotnou dražbu,“ uvedl po dražbě místostarosta Vratislav Krejčíř.

Rožnovští školáci se v listopadu zapojili do výzvy Ukliďme naše město před adventem. Nasbírali sedm pytlů odpadků.
Rožnovští školáci se pustili do úklidu města. Nasbírali sedm pytlů odpadků

Lepší možnosti, jak si s autovraky v ulicích poradit, dala radnicím novela zákona o pozemních komunikacích z roku 2020. Města nyní mohou dlouhodobě odstavená vozidla z ulic a parkovišť sama odstraňovat. Například z ulic Kroměříže takto zmizela už stovka vraků.

„Každé takové vozidlo blokovalo parkovací místo, které nyní občané mohou využívat,“ dodal Krejčíř.

Většinu ze zmíněných asi sta vraků odstranili po výzvě z ulic a parkovišť sami provozovatelé.

Upraveného zákona využili v nedávné době také ve Vsetíně či Valašském Meziříčí. I tady v několika případech po marných výzvách nechali auta z parkovišť a místních silnic odtáhnout.