VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: V Senátu i po roce ještě trochu bloudím, přiznává Šárka Jelínková

ROZHOVOR/ - Loni touto dobou se v horní komoře teprve zabydlovala, nyní už má senátorka Šárka Jelínková z Bystřice pod Hostýnem za sebou víc než rok ve funkci. O tom, co ji v Senátu překvapilo, jak se vypořádává se zdlouhavým dojížděním nebo jak se v atmosféře mezi jejími kolegy senátory odrazily výsledky parlamentních voleb, vypráví v rozhovoru pro Deník.

30.12.2017
SDÍLEJ:

Šárka Jelínková (KDU-ČSL).Foto: DENÍK/Lukáš Pařenica

Šárka Jelínková
* 49 let
* vdaná, má jedno dítě
* vystudovala Pedagogickou fakultu UP v Olomouci
* bývalá ředitelka Centra pro seniory Zahrada v Bystřici pod Hostýnem, tamní zastupitelka a radní
* členkou KDU-ČSL je od roku 1991
* dlouhodobě se věnuje oblasti sociální politiky, na jejíž reformu se chce zaměřit také v Senátu

Jak byste zhodnotila svůj první rok ve funkci senátorky? Dá se říci, že už jste se v horní komoře parlamentu etablovala, nebo jsou stále ještě věci, které vás tam umí překvapit?

Od kolegů jsem slyšela, že první dva roky v Senátu se má člověk stále čemu učit. Má zkušenost je taková, že minimálně rok se opravdu setkáváte se stále novými věcmi. Uplynulý rok mi umožnil poznat podrobně proces schvalování zákonů, měla jsem možnost být u podávání ústavních stížností či návrhů k ústavnímu soudu na zrušení některých zákonů nebo jejich částí. Další zajímavou zkušeností bylo setkávání s kandidáty na prezidenta či osobnostmi kandidujícími do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. A dalším smysluplným posláním Senátu je řešení petic občanů.
V čem mám stále trochu „mezery“, to je orientace v budovách Senátu, který se skládá ze tří paláců, Valdštejnského, Kolovratského a Fürstenberského. Občas hledám kanceláře kolegů či salonky, ve kterých se konají různé pracovní schůzky. Byla jsem však ubezpečena, že v tom nejsem sama.

Změnila se nějak situace či atmosféra v Senátu po nedávných parlamentních volbách? Projevil se z vašeho pohledu výsledek třeba v náladě či rozpoložení některých senátorů z méně úspěšných stran?

Na fungování Senátu ani na vnitřní atmosféře mezi senátory se nic zásadního nezměnilo. Snad se jen trochu zvětšila snaha o spolupráci takzvaných tradičních stran, například při volbě Rady už zmíněného Ústavu pro studium totalitních režimů. Větší změnu možná poznáme na podzim, kdy budou volby do třetiny Senátu.

Sledovala jste vy sama volby a jejich výsledky v soukromí, nebo se stranickými kolegy? Jak jste je prožívala a čím vás výsledky překvapily, ať už mile, nebo naopak?

Volby do parlamentu jsem sledovala společně se stranickými kolegy ve Zlíně v krajské kanceláři. Samozřejmě mě netěší, že tradiční demokratické strany uspěly méně, než se očekávalo. Dvacet osm let po sametové revoluci si demokratickým způsobem volíme méně demokratické strany. Strany, ve kterých je moc soustředěna v rukou jednoho člověka, předsedy, a to není z dlouhodobějšího hlediska dobrá zpráva pro celou společnost.

Pokud se vrátíme k vašemu působení v Senátu, co považujete za svůj dosavadní největší úspěch? Najdou se věci, kterými jste třeba konkrétně pomohla lidem z kroměřížského regionu, nebo je vaše působení spíše obecnější vzhledem k roli Senátu v českém politickém systému?

Pokusím se být stručná. Podařilo se mi zviditelnit a přiblížit náš region s jeho krásami i problémy deseti kolegům ze Senátu, kteří jej v rámci dvoudenního výjezdního zasedání navštívili. Dále jsem k dispozici občanům našeho regionu ve své kanceláři v Kroměříži a věřte, že mne se svými konkrétními problémy navštívilo už několik desítek občanů. Některým mohu pomoci konkrétně, některým zprostředkovaně, některé alespoň vyslechnu. S některými odborníky z našeho regionu řeším připravované zákony, zajímá mne jejich odborný pohled na připravovanou legislativu. Dle mého názoru toto patří k nejdůležitější roli senátora. Přenášet pohled odborníků z regionů do Prahy, kde legislativa vzniká a především se schvaluje.

Jak zvládáte časté cestování do Prahy a zpět? Daří se vám stále skloubit soukromí a práci, nebo byste někdy s nadsázkou řečeno už nejraději měla svůj mandát “za sebou”?

Musím předeslat, že do Prahy jezdím především vlakem, je to rychlejší a pohodlnější než autem po D1. Ve vlaku mohu vyřídit mnoho pracovních záležitostí na počítači nebo si odpočinout, to jsou ta pozitiva. Negativem je, že člověk tráví cestováním mnoho času a na rozdíl od kolegů z Prahy a okolních obvodů se pak nemohu osobně účastnit řady akcí Senátu, které nejsou povinné, ale minimálně jsou hodné zřetele a hlavně zajímavé.
Má rodina je jinak z minulosti zvyklá na větší pracovní vytížení, včetně toho, že bývám několik dní mimo domov, až tak mimořádné to pro ni tedy není. Ale samozřejmě je nezbytné vše předem dobře plánovat, aby byli členové rodiny v pohodě, měli vše zajištěno a hlavně abychom měli co nejvíc času na společné trávení volného času.

S tím souvisí i další otázka, jakkoli je na ni samozřejmě ještě hodně brzo – přesto předběžně, bráno po roce jako „první dojem“: myslíte, že se budete chtít o křeslo ucházet i pro další volební období, tedy za pět let?

Jelikož mám ve zvyku svou práci vykonávat pořádně a zkušenosti se svojí prací v Senátu jsem první rok sbírala, mám nyní pocit, že se právě nyní mohu do této nové práce zapojit s větší znalostí věcí. Tímto směrem se ale moje myšlenky opravdu ještě neubírají. Nyní jsem zatím plně připravena být ještě aktivnějším způsobem v práci zapojena, jako jeden z příkladů můžu uvést třeba mé přímé zapojení do připravované senátní novely zákona o sociálních službách.

Kde a jak jste si naplánovala letošní vánoční svátky? Mimochodem, koná se nějaká vánoční akce, setkání či večírek také v Senátu?

Na letošní svátky se těším moc (rozhovor vznikal ještě před Vánocemi, pozn. red.), především na jejich prožití v kruhu nejbližších a také na setkávání s naší velkou rodinou. Do Vánoc mám v plánu několik setkání třeba s mými bývalými spolupracovníky z Kroměříže i z Bystřice, těší mě, že jsem na jejich srazy stále zvána, že mě stále počítají mezi sebe. S kolegy senátory z našeho klubu KDU-ČSL jsme pak měli v plánu předvánoční setkání po skončení prosincového pléna, jelikož ale se zasedalo až do nočních hodin, už jsme to nestihli. Ale už teď se těšíme třeba na společnou Tříkrálovou snídani v Senátu spojenou s charitativní sbírkou.

Autor: Lukáš Pařenica

30.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů Kalič - Obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Zborovice, - Náplň práce: obsluha zařízení pro tepelné zpracování kovů (kalení), měření hotových výrobků, běžná provozní údržba strojů, - Požadavky: vyučení, praxe na obdobné pracovní pozici, případně praxe ve strojírenství, znalost měření a práce s měřidly, ochota pracovat ve vícesměnném provozu, zájem o práci ve strojírenství, samostatnost, spolehlivost, odpovědnost, - PD Po-Pá 6:00-14:00/14:00-22:00/22:00-6:00 hod, - Nabízíme: zajímavou práci, osobní a profesní rozvoj, firemní benefity (5. týden dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění / kapitálové životní pojištění), - osobní kontakt je možný v sídle firmy v době Po-Pá 7.00-14.00 hod., nebo telefonicky dohodnout v téže době, popř. písemné žádosti zasílejte na e-mail: lada.hanakova@pilana.cz. Pracoviště: Pilana saw bodies a.s., Hlavní, č.p. 51, 768 32 Zborovice. Informace: Lada Hanáková, +420 571 113 589.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 9 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě pomocný/á dělník/ce v pekařské výrobě - OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., , PRACOVIŠTĚ Holešov, - ZŠ vzdělání, spolehlivost, pečlivost, úvazek 6 hod./den, nástup možný ihned, doba určitá s možností prodloužení, - kontakt osobně na pracovišti je možný Po-Pá v čase od 8:00 do 15:00 hod. (pan Ohera), nebo kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 15:00 hod.). Pracoviště: Toptrade production spol. s r.o. - holešov, smetanovy sady, Smetanovy sady, č.p. 52, 769 01 Holešov. Informace: Petr Ohera, +420 777 757 031.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 12 000 Kč

Odborní účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Morkovice, - Náplň práce: vedení podvojného účetnictví, účtování v knihách podrozvahových a vnitropodnikových účtů, řešení účtování složitých účetních případů v informačním systému, stanovování směrné účtové osnovy, uspořádání, označování a obsahové vymezení položek účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky (bude-li dle účetních předpisů povinnost ji sestavit), sestava měsíční účetní závěrky, sestava účetní závěrky za účetní období v souladu s účetními předpisy (rozvaha, výkaz zisků a ztrát, příloha k účetní závěrce, cash flow, přehled o změnách vlastního kapitálu), zpracovávání interních účetních předpisů účetní jednotky v souladu s obecně závaznými právními předpisy, provádění kontroly účetního systému, tj. především kontrolu dodržování nařízení a norem platných uvnitř účetní jednotky, dodržování platné legislativy, kontrola vedení účetnictví v souladu s obecně závaznými právními předpisy, s důrazem na jeho úplnost, průkaznost a správnost, vyplňuování formuláře a hlášení pro státní orgány (záznamní povinnost, oznamovací povinnost, daňové formuláře), spolupráce s orgány státní správy a ostatními institucemi při provádění účetních a daňových kontrol, postupů a šetření, spolupráce s externím auditorem, zpracovávání výstupů z účetnictví pro potřeby managementu účetní jednotky, metodické řízení inventarizace majetku, spolupráce s ostatními útvary, - Požadujeme: ŠS vzdělání, využívání prostředků výpočetní techniky (operační systém, word, excel, internet, elektronická pošta), znalost práce s účetními programy, znalost zákona o účetnictví a souvisejících předpisů, znalost zákona o daních z příjmů, znalost zákona o DPH, orientace v ostatních daňových zákonech, pečlivost a preciznost, samostatnost, schopnost dodržovat termíny a uzávěrky, schopnost spolupracovat s ostatními zaměstnanci, vhodné pro absolventy i pro OZP, proacovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, - Benefity: Týden dovolené nad ZP, příspěvek na stravování, možnost dalšího vzdělávání, - kontakt osobně na pracovišti nebo telefonicky Po-Pá (8:00 - 14:00 hod.), .), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: remesova@hanhart.cz. Pracoviště: Hanhart morkovice s.r.o., Nádražní, č.p. 453, 768 33 Morkovice-Slížany. Informace: Ivana Remešová, +420 602 546 099.

Management - Management Ředitel 40 000 Kč

Řídící pracovníci ve zpracovatelském průmyslu Výrobní ředitel ve slévárně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zkušené kandidáty ze slévárenského prostředí, kteří mají zkušenost s plánováním, dobré organizační schopnosti a chtějí pracovat pro firmu s dlouholetou tradicí v oboru. Nabízíme zajímavé finanční ohodnocení a mnoho firemních benefitů, , Úkoly a zodpovědnosti na této pozici:, Řízení, organizace a kontrola celého úseku slévárenské výroby, zodpovědnost za nastavování a dosahování firemních cílů, výkonnosti, dodavatelské kvality a zajištění efektivnosti nákladů, Zavádění nových technologií, zvyšování efektivity výroby, snižování výrobních časů, , Co očekáváme od vhodného kandidáta:, VŠ vzdělání, ideálně se zaměřením na hutnictví, Minimálně 5 let zkušeností na obdobné pozici, Znalost anglického jazyka, Zkušenosti s projektovým řízením, Výborné komunikační schopnosti, , Nabízíme Vám:, Práci ve společnosti, která se neustále rozvíjí, Adekvátní manažerskou mzdu, Motivující finanční bonusy dle výsledků společnosti, Spolupráci se zkušenými kolegy, , Přihláška zasláním životopisu na email zdenek@kmkonsult.cz , , Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679.. Pracoviště: Km konsult s.r.o., Kaplanova, č.p. 2836, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Kroměříže. Ilustrační foto

Kroměříž v přípravě zdolala Vyškov. Tropický duel rozhodl Kovář

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Při svatbě nám pršelo štěstí, říká výherkyně prstenu s brilianty Radka Vaculková

Manželům Radce a Františkovi Vaculkovým z Dolního Němčí přálo štěstí a zvítězili v soutěži Svatební pár Deníku 2018. Proto si v redakci Slováckého deníku převzali v těchto dnech z rukou autora ceny Zbyňka Zimčíka, majitele uherskohradišťského studia Filip – prsten s brilianty.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Kartou už zaplatí i rybářský lístek

Poplatky mohou lidé na kroměřížské radnici v budově B na Husově náměstí nově platit i platebními kartami. Významně byl také rozšířen i okruh poplatků, které je tam možné uhradit.

AKTUALIZOVÁNO

Holešov dává možnost studentům přivydělat si

Tradiční letní brigády pro studenty organizuje už pátým rokem město Holešov. Na projektu s městem a pracovníky úřadu spolupracují i příspěvkové organizace, osadní výbory či obchodní společnosti města.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT