Rozbory vody po čtvrtém znečištění Bečvy potvrdily nadlimitní výskyt fosforu
Zvýšené množství fosforu prokázaly výsledky rozborů vzorků vody odebrané ve Valašském Meziříčí z řeky Bečvy po posledním znečištění ve středu 2. prosince.
V místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve valašskomeziříčské části Juřinka je nechali odebrat zaměstnanci Vodoprávního úřadu města Valašské Meziříčí.
„Rozbory vyhotovené akreditovanou laboratoří, ukázaly na nadlimitní výskyt celkového fosforu. S ohledem na předchozí události, které šetří Česká inspekce životního prostředí, jsme jí postoupili také výsledky a šetření události z 2. prosince. Vzhledem k tomu nebudeme analýzu ani hodnoty vzorků více komentovat,“ řekl dnes Deníku Petr Křístek, vedoucí odboru životního prostředí města Valašské Meziříčí.
INSPEKCE: LIMITY NEBYLY PŘEKROČENY
Na stejném místě odebírali ve stejný den vzorky také inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Tyto vzorky podle dnešního vyjádření inspekce splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod.
„Povolené ukazatele nebyly překročeny,“ uvedla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.
Ve středu 2. prosince dopoledne znečistila řeku Bečvu v meziříčské části Juřinka kalná „gelovitá“ látka. Ochránci přírody objevili u výpusti kanalizace vedoucí z areálu bývalé rožnovské Tesly také několik uhynulých ryb.
Podle jednatele Územního rybářského svazu pro Severní Moravu a Slezsko Rostislava Trybučka leklé ryby nalezené v Bečvě nesouvisely s aktuálním znečištěním.
„Našly se tam čtyři uhynulé ryby ale už v nějakém stádiu rozkladu, určitě to nemělo spojitost,“ řekl na tiskové konferenci po havárii Trybuček s tím, že ryby byly zřejmě mrtvé už tři nebo čtyři dny.
Totéž ve stejný den konstatoval také starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).
„Vypadá to, že pár mrtvých ryb k nám doplavalo rožnovským kanálem. Byli zde i lidé z firmy Energoaqua. Tvrdí, že udělali nějaké změny v procesu čištění na rožnovské straně. Že zapojili laguny, které se kdysi dávno používaly, potom se přestaly používat a teď je znovu zařadili do řetězce čistícího procesu,“ přiblížil starosta Meziříčí.
Oldřich Havelka, ředitel rožnovské společnosti Energoaqua, která má na starosti čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov, uvedl pro deník Právo, že ryby uhynuly s největší pravděpodobností už v lagunách rožnovské čističky.
„Protože jsme čistou vodu z nich vypustili a znovu napouštěli neutralizovanou vodu, tedy vodu bez kyslíku. Při tomto procesu v lagunách zůstalo ještě několik kusů drobných rybek,“ řekl Oldřich Havelka.
Ze stejné výpusti unikly znečišťující látky také v říjnu a listopadu. V prvním případě prokázaly rozbory ve vodě zvýšený výskyt niklu, po druhém úniku zase nadlimitní množství dusitanového dusíku.
Nejzávažnější ekologická havárie postihla Bečvu v neděli 20. září. Neznámý pachatel zamořil řeku kyanidy, jež pozabíjely na čtyřicet tun ryb v úseku od Valašského Meziříčí až po Přerov.
Havárii stále vyšetřují kriminalisté. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) před týdnem ve Valašském Meziříčí uvedl, že ČIŽP v souvislosti s úniky do Bečvy kontroluje 15 firem včetně firmy Energoaqua či meziříčské chemičky Deza.