Právě tam se konala tisková konference. Situace kolem bývalého těžebního prostoru se totiž přiostřuje.
Občanskému sdružení Vážaňák se nelíbí rezavé zbarvení vody, které podle jeho předsedy Emila Sedlaříka mohly způsobit nashromážděné nečistoty a látky toxického charakteru, které se uvolnily z přilehlé rekultivované městské skládky. Radnice však neváhala a v úterý nechala z vody odebrat vzorky.
„Dílčí výsledky zatím neprokazují žádné znepokojivé zjištění. Trošku mě zaráží barva jezírka, ale opravdu to může být tím, že v místě hustě rostlo rákosí. Jakmile se zvedla hladina, flóra shnila,“ řekl redaktorům na tiskové konferenci Vodák.
Voda se v bývalém hliništi v posledních týdnech zvedla o desítky centimetrů. „Definitivní výsledky rozborů by měly být známy počátkem příštího týdne,“ přislíbil Vodák. Pod vodou jsou kvůli prudkému zvednutí hladiny zhruba dva metry paty městského smetiště.
Finančně velmi nákladné snižování hladiny vody, kterou má odčerpávat majitel hliniště a platit město, však radnice odmítá.
„Během několika málo týdnů bude navrženo, jak by se situace dala řešit. Základní variantou je, že by se nahrnula hrázka kus pod patou svahu tak, aby se oba prostory od sebe oddělily. Město si bude čerpat svou část, zaplavený bývalý těžební prostor se může nechat, jak je. Navzájem by si nevadily,“ navrhuje vedoucí odboru rozvoje Josef Koplík.
Nezvyklé zabarvení prudce zvednuté hladiny není ale jediný spor vztahující se k hliništi. Společnost Ecodump v čele s Igorem Mesenským chce totiž na jeho rekultivaci kromě hlušiny, kamení a hlíny používat také údajně nebezpečný popílkový granulát Otosan 2.
Kvůli tomu se v posledních dnech objevily ve Vážanech i Kroměříži hrozivé plakáty s lebkou a zkříženými hnáty. „Nevyvěsili jsme je proto, abychom šířili nějakou poplašnou zprávu. Je to čistě jen proto, abychom upoutali pozornost lidí a o lokalitu se zajímali,“ řekl předseda sdružení a osadního výboru Sedlařík. Samotný Mesenský v pátek na setkání navzdory pozvání ze strany radnice nepřišel.