„Pacientů vyžadujících úpravu chrupu evidujeme stále více, počty itěch starších se plynule navyšují. Lidé na sebe více dbají a také padají mýty, že rovnátka je možné aplikovat pouze do osmnácti let,“ sdělil ortodontista Josef Devát ze Zlína. Horní věková hranice pro nošení rovnátek je tak dnes již neohraničená.

„Mezi pacienty mám ipány staršího věku, maminky od dětí. Nejstaršímu pacientovi je čtyřiapadesát let,“ prozradil specialista, který se stará ozhruba tisíc nemocných a čtvrtletně mu dalších sedmdesát nových přibude. Lidé prý stále častěji využívají hlavně trvale nasazených aparátů. „Upevňují se na stálý chrup, který dnes už mají idvanáctileté děti. Léčba je odvě třetiny času rychlejší než ulepících breket. Přitom před pětadvaceti lety je nechtěl nikdo ani zadarmo,“ upozornilDevát.

Apřidává se ijeho otrokovická kolegyně Helena Dvořáková. „Počet pacientů roste zhruba od konce devadesátých let. Měsíčně nám přibude kolem třiceti nových pacientů. Rovnátka představují formu prevence a sledují iestetický trend,“ uvedla ortodontistka stím, že uněkoho převažuje první faktor, ujinéhodruhý.

Další vysvětlení podal ipředseda Oblastní stomatologické komory Zlín Petr Drbal. „Technologie jsou takové, že není problém rovnat zuby istarším. Asamozřejmě jsou to iestetické důvody,“ vysvětlil. Podle něj ale na to má vliv ivývojový trend, kdy se ulidí zmenšuje dutina ústní a zuby mají problém se do ní vtěsnat. „Například osmičky se dnes trhají daleko dříve, protože tolik nežvýkáme a tudíž nepotřebujeme tolik zubů,“ doplnil.

Dva roky srovnátky strávila iMarcela Dlabajová. „Nechala jsem si je nasadit na doporučení mé lékařky, abych se vyhnula zdravotním problémům vbudoucnosti. Ale samozřejmě vtom hrála roli iestetika,“ uvedla devětatřicetiletá Zlíňanka, které tehdy bylo šestatřicet. Ajak řekla, reakce okolí byly různé, ikdyž vordinaci potkávala lidi se stejným problémem a ve zhruba stejné věkové kategorii. „Dokonce má lékařka mi řekla, že měla iosmdesátiletou pacientku. Přitom já chtěla rovnátka již vpětadvaceti, ale zubař mně kvůli věku odradil,“ zmínila stím, že za rovnátka zaplatila deset tisíckorun.