Rondel by měl vzniknout na místě stávající nepřehledné křižovatky na okraji obce ve směru od města. Podle původních plánů měla stavba začít už letos, řidiči se dočkají ale v až v příštím roce.

Akce je záležitostí Ředitelství silnic Zlínského kraje (RSZK), které zaplatí výstavbu objezdu. „Celkové náklady mají činit asi pětadvacet milionů korun, z toho podíl města deset milionů,“ vyčíslil ředitel RSZK Bronislav Malý.

Ze strany silničářů prý žádný problém není, ředitelství peníze k dispozici má, čekají pouze na to, až finance sežene kroměřížská radnice. „Tak jako tak by se mělo začít stavět už v příštím roce,“ dodal Malý.

Vedení města se ale zatím peníze snaží zajistit marně. „Na nás bude mimo jiné zaplacení nezbytného osvětlení, výstavba chodníků a úprava kanalizace. Musíme také vyřešit záležitosti s majiteli sousedících nemovitostí,“ vysvětlil starosta Kroměříže Miloš Malý.

Finanční problematiku však chtějí vyřešit každopádně ještě letos. „Nynější křižovatka v Kotojedech je totiž hodně nebezpečným úsekem, takže i nám dost záleží na tom, aby tam kruhový objezd vznikl co nejdříve,“ podotkl starosta.

Na plánovanou stavbu rondelu se už teď těší i tamní občané. „Byl by tu potřeba, občas se tam stane nehoda. A navíc se tu tak alespoň vyřeší problém s kanalizací a odpady. Vzniknou i chodníky, čehož si cením hlavně kvůli dětem. Nebudou muset chodit po silnici mezi auty,“ myslí si například Petra Lehkoživová z Kotojed.

Ačkoliv stavba bude zahájena až příští rok, už teď dělníci podnikají první kroky k realizaci rondelu. Pracují na přeložkách vodovodu.

„Je to sice záležitost společnosti Vodovody a kanalizace, lze ji ale považovat za takovou první menší etapu,“ uzavřel šéf RZSK Malý.