„Vaškůj jako jednatel firmy CWA nechal v roce 1994 dovézt ze Slovenska více než šestnáct set cisteren nafty a benzinu, za které neodvedl státu ani spotřební daň, ani daň z přidané hodnoty. Státu tak vznikla více než půlmiliardová škoda,“ konstatoval státní zástupce Zdeněk Kasal.
V tomto případě však nejde o známé machinace s lehkými topnými oleji, s nimiž obchodovaly v druhé polovině devadesátých let desítky lidí.

Zlínský podnikatel podle žaloby ošidil stát o půl miliardy korun. Nyní se zpovídá před soudem

Kriminalisté však tvrdí, že Vaškůj záměrně obešel zákon, aby se mohl obohatit.
„Za trestný čin krácení daně a poplatků s tak velkou škodou hrozí obžalovanému až dvanáct let vězení,“ uvedl předseda senátu brněnského krajského soudu Daniel Plšek.

Zlínský podnikatel s obžalobou nesouhlasí. „Je zmatečná. To, co je v ní napsáno, se nikdy nestalo. Jsem nevinen,“ začal Vaškůj obhajobu, která trvala bezmála půldruhé hodiny. K soudu si totiž podnikatel donesl vlastní prezentaci, která graficky přiblížila, jak se všechny transakce odehrávaly.

„Obžaloba vidí v mém podnikání cosi temného a nezákonného, ale to není pravda. Samozřejmě, že jsem řádně platil daně,“ hájil se Vaškůj.
Soudní síň změnil podnikatel na několik desítek minut v posluchárnu na vysoké škole ekonomického zaměření. Při vyprávění vše barvitě popsal. Grafika jeho prezentace byla dokonce tak dokonalá, že chvílemi připomínala animovaný film.

Podle Vaškůje je naopak on sám obětí. Soudu totiž řekl, že si pro dovoz paliv vzal komisionáře. Firmu Hora, z níž se později stala společnost Horex. „Ta dostávala veškeré peníze k tomu, aby závazky ke státu řádně odvedla. To, že se tak nestalo, není můj problém. Nemohu za to,“ uvedl.
Soudní proces zřejmě potrvá několik měsíců. V kauze figuruje mnoho svědků a spis má více než čtyřicet tisíc stran. Z toho jen polovina jsou výsledky soudních znalců.

Vaškůjovo jméno figuruje i v úplatkářské aféře kolem Jiřího Čunka. Právě Vaškůj měl být tím, kdo se snažil uplatit svědkyni v Čunkově kauze. Ta se týkala převodu většinového podílu Vsetína ve firmě Vsetínské byty na realitní společnost H&B Real ještě v době, kdy byl Čunek vsetínským starostou. Foto: Deník