HULÍN OPĚT V RUKOU ODS

Občané Hulína dali jasně najevo, že jsou spokojeni s prací současného starosty Romana Hozy. Jeho strana ODS opět vyhrála doslova zdrcujícím náskokem.

„Výsledek pro nás znamená ještě daleko větší zodpovědnost. Ale samozřejmě nás velice těší důvěra, kterou v nás občané vkládají,“ uvedl úřadující starosta.

Strana získala jednou tolik hlasů jako druzí nejsilnější Nezávislí. Hoza má tedy velmi volnou ruku v možnostech složení koalice. V celkovém rozložení zastupitelstva drží 6 z celkového počtu 17 křesel. Ke složení koalice mu teoreticky stačí shoda s jednou stranou a bude mít nadpoloviční většinu.

„Usiloval jsem o to znovu usednout na pozici starosty. Lidé se myslím vyjádřili jasně. Zatím se jeví několik variant, jak složit koalici,“ řekl s neurčitostí. Hoza zároveň připustil, že některé politická uskupení neosloví vůbec.

„Myslím, že jsou strany, které se už při předvolební kampani vyfaulovali z případného jednání o koalici,“ řekl tajemně.

Prvním kolem vyjednávání si však již s ODS prošlo hnutí ANO 2011 a NEZÁVISLÍ, kteří skončili po volbách se třemi posty.

„Proběhla první schůzka. A pokud mám informace, že rozhovory nadále trvají. Já sám netuším, které strany pan starosta vyřadil ze hry,“ sdělil pro Deník Jan Štrof z oblastní organizace pro Kroměříž.

Kladně se vyjádřil i současný místostarosta a zároveň člen budoucího zastupitelstva za NEZÁVISLÉ Petr Polák.

„Jednali jsme s vítěznou ODS. A pokud vím, tak nejsme sami,“ uvedl i Polák. Starostovi Hozovi by případná spolupráce ať již s jedním ze zmíněných subjektů stačila pro získání většiny.

TAJEMNÝ ZDENĚK PÁNEK

V Bystřici pod Hostýnem zvítězil opět úřadující starosta Zdeněk Pánek. Rozdíl oproti minulým volbám však byl značný a lze jen těžko předjímat, co to pro budoucnost města přinese.

V roce 2014 STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ, které vede do voleb právě Zdeněk Pánek, zvítězili sedmi procentním náskokem.

Tento týden občané hranici mezi ním a druhým ANO 2011 zmenšili na necelých pět procent. Starosta je však spokojený: „Myslím, že mohu označit volby za úspěšné, protože jsme vyhráli.“ O možném vzniku spolupráce napříč politickými stranami se však odmítá bavit až do doby, než bude koalice seskupená.

„Nebudu zatím předjímat a něco zveřejňovat v médiích,“ odmítl odpovědět Deníku na dotaz o současném stavu vyjednávání. Sdílnější byl lídr druhé nejsilnější strany ANO 2011.

„Nejsme pro pana starostu prioritním partnerem. O schůzku s ním jsme si museli říct sami,“ uvedl Zdeněk Rolinc, který do voleb vedl hnutí ANO 2011.

„Budeme zklamaní asi i po letošních volbách, ale díky lepšímu výsledku než v roce 2014 nás snad úplně nevyšachují,“ dodal Rolinc své obavy.

Zdeněk Pánek však ke společnému stolu nepozval ani další strany – KDU-ČSL a ODS. Nabízí se tedy otázka, proč starosta vyčkává a jaké budou jeho další kroky.