Plnit volební program se prý prozatím daří například ve Zdounkách.

„Hlavní plánované investiční akce jsme stihli nebo je právě dokončujeme. Finišuje třeba rekonstrukce Domu kultury. Letos se nám také podařilo rozjet se vším všudy sběrný dvůr, za sebou máme i rekultivaci skládky Světlá. Ta byla zkolaudována v srpnu,“ vyzdvihl největší úspěchy zdounecké radnice její šéf Martin Drkula (Sdružení nezávislých kandidátů).

V případě nákladnějších investic pro místní části jsou ale zastupitelé zklamáni. Nepovedla se totiž opravit kanalizace a vybudovat přivaděče na zdouneckou čističku pro Cvrčovice a Nětčice.

„Za sebou máme už druhý neúspěch s žádostí o dotace. Požádali jsme proto o prodloužení vypouštění odpadních vod do potoka,“ posteskl si Drkula.

Spokojený s prací radnice je také zastupitel František Svoboda (KSČM), který tak hovoří za opozici. „I když jsem v minulosti starostoval já, o žádném politikaření a nesvárech nemohla být ani řeč. Spolupráce byla vždycky dobrá. I nynější volební program se nám daří ve spolupráci s konkurenčními stranami naplňovat,“ pochvaloval si v úterý Svoboda.

V nedalekých Zborovicích se lidé pro změnu dočkali nového chodníku ve směru od obecního úřadu po podnik Pilana.

„Oproti tomu jsme neuspěli při sehnání peněz na zateplení základní školy. Nevzdáváme to však a zkusíme štěstí opět v příštím roce, kdy máme v plánu získat peníze mimo jiné i na revitalizaci návsi,“ plánuje tamní starosta Jaromír Kunc.

Oprava povrchu dvou ulic, rekonstrukce veřejného osvětlení v ulici Nádražní, výstavba nových autobusových zastávek v místní části Jestřabice a také úprava tamních chodníků a schodiště u hřbitova: to je zase výčet největších letošních investičních akcí, které stihla naplánovat a zrealizovat radnice v Koryčanech. „Byl to úspěšný rok,“ zhodnotil jednou větou tamní starosta Zdeněk Šmela.

V Hošticích letos oslavili 870. výročí od založení obce a 100. od vzniku Sboru dobrovolných hasičů. Tím ale nadšení tamních zastupitelů končí.

„Velice nás mrzí, že nám nevyšel záměr zpřístupnit obecní dvůr pro lidi, kteří Hoštice navštíví. Mohli si tam odpočinout. Chtěli jsme vybudovat taneční kolo či koutek pro děti,“ říká zklamaně starosta Hoštic Antonín Procházka.

Poněkud střízlivě pak uplynulý rok hodnotí starosta Střílek Milan Endlicher. „Máme nové hřiště u školy. Nic více jsme neplánovali a ani jsme nežádali o dotace. Skoro všechno jsme stihli,“ konstatoval Endlicher.