Územní a architektonická studie k využití pozemků o celkové výměře asi 5000 metrů čtverečních by měla být hotová do konce letošního srpna.

„V Kroměříži je po stavebních pozemcích poptávka, volné téměř nejsou, nebo jsou okamžitě prodané. Záměr zastavět Račín rodinnými domy se nám tak jeví jako smysluplný,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Zámek v Holešově
Hraběcí pokoje či hvězdárna. Holešovský zámek hlásí novinky

Soužití mělo k ideálu daleko

V lokalitě Račín stály dříve letité přízemní domy, ve kterých bydleli nepřizpůsobiví občané.

„Okolí obtěžovali hlukem, hromaděním odpadků, ničením veřejného i soukromého majetku a v některých případech i agresivitou vůči svým sousedům. Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů mělo k ideálu daleko,“ doplnil mluvčí radnice Jan Vondrášek s tím, že v Račíně žily desítky lidí, většina navíc nelegálně či bez placení nájmu.

Radnice k uvolnění nemovitostí použila hned několik nástrojů.

„Platící nájemníky, jednalo se asi jen o tři rodiny, přestěhovala jinam. Neplatiče město řešilo soudně, včetně vyklizení bytu s pomocí exekutora,“ popsal mluvčí.

Ve středu 16. března se v Domě kultury konala informační schůzka, kterou pro uprchlíky z Ukrajiny zorganizovala kroměřížská radnice.
Velký zájem. Na informační schůzku přišlo v Kroměříži přes sto Ukrajinců

Vloni šly k zemi poslední domy

Demolice objektů na Račíně začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva obytné domy a jedna technická budova. O rok později odborná firma odstranila dvě hospodářské budovy, které dříve bývaly nelegálně obývány.

Neplatiči do těchto objektů natahovali elektřinu kabely z obytných budov, což neodpovídalo bezpečnostním normám. V loni dokončené závěrečné etapě dělníci zdemolovali poslední tři obytné domy.