Podle zlínské policejní mluvčí Jany Bartíkové jsou přechody vybrány nejen podle rizikovosti, ale i podle provozu. „Hlídky jsou i v místech, kde jsou semafory, jako je tomu například v centru Zlína. Lidé zde totiž přebíhají na červenou, což je obzvlášť nebezpečné,“ vysvětlila mluvčí.

Policisté jsou na přechodu hodinu ráno a hodinu odpoledne, tedy v době, kdy se děti vracejí ze škol. „Hlavním cílem je předcházet dopravním nehodám s chodci nebo alespoň snížit jejich počet a zmírnit následky. A to se podařilo. Od začátku tohoto roku až do prvního březnového úterý klesl počet havárií z loňských šestnácti na letošních osm. Loni i předloni navíc máme v evidenci i smrtelná zranění. Letos naštěstí žádné,“ pochvalovala si Bartíková.

Dodala, že v tomto roce však už tři lidé utrpěli těžká a čtyři lehká zranění. „Bohužel k některým nehodám došlo jen pár minut poté, co policisté ze stanoviště odešli. Například v druhé polovině února srazil v osm ráno řidič sedmnáctiletou dívku v Otrokovicích. Mladá žena utrpěla lehká zranění,“ připomněla událost mluvčí.

Jednu z únorových nehod měl na svědomí desetiletý chlapec, který ve zlínské čtvrti Kúty doslova skočil pod kola osobního vozu. „Sedmašedesátiletý muž už nestihl dobrzdit a chlapce srazil. Ten naštěstí utrpěl pouze otřes mozku a lehká zranění,“ doplnila policejní mluvčí.

Jak se u přechodů mají chovat řidiči:

* každý šofér, s výjimkou řidiče tramvaje, je povinen umožnit chodci, který je na přechodu nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovku.
* řidič se musí přibližovat k přechodu takovou rychlostí, aby mohl bezpečně před ním vůz zastavit

Jaké jsou povinnosti chodců:

* nesmějí vstupovat na přechod nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem

Co hrozí nezodpovědným šoférům i chodcům:

„Současná praxe je taková, že ve většině případů je viníkem nehody řidič. Za pouhé nedání přednosti, i když nedojde k nehodě, může dostat šofér pokutu až dva a půl tisíce korun a přičtou se mu čtyři body. Pokud dojde k nehodě se zraněním, může řidič dostat pokutu až padesát tisíc korun a soud mu může zakázat řídit vůz až na dva roky,“ upozornila policejní mluvčí Bartíková.

Přejde-li však chodec na červenou, může dostat pokutu až dva tisíce korun.