Nejvíc se klíšťata podle odborníků vyskytují v listnatých a smíšených lesích, na okrajích vodních toků, případně v parcích a zahradách.

Lékaři tak v těchto dnech doporučují předcházet riziku onemocnění alespoň repelentem a vhodným oblečením, nejlepším řešením je ale samozřejmě očkování proti klíšťové encefalitidě.

„V přírodě jsem skoro každý den, ale klíště mě zatím nikdy nenakazilo. Přesto jsem se nechal raději asi před třemi lety poprvé očkovat, určitě bych to doporučoval všem," říká třeba dřevorubec Marek Meluzín z Kroměříže.

Takzvaná proočkovanost proti encefalitidě se rok od roku zvyšuje, a to už i mezi dospělými.

„To je velmi dobře, protože závažnost onemocnění stoupá s věkem. Ve Zlínském kraji už letos evidujeme jedno onemocnění encefalitidou a sto tři případy boreliózy," upozornila pro Deník vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlín Hana Tkadlecová.

Borelióza je bakteriálním onemocněním a následky po ní nemusí zůstat žádné.

„Mohou být ale určité chronické potíže, srdeční, kloubní: jsou různé varianty pozdních komplikací, ty se pak dají léčit antibiotiky," vysvětlil hulínský praktický lékař Jiří Pražák.

Encefalitida je viróza, která má zpočátku příznaky jako chřipka: horečky a další charakteristické rysy nemoci pak většinou samy odezní.

„U některých lidí se ale zhruba po týdnu potíže vrátí a začnou se dokonce zhoršovat. Přidá se zvracení, bolesti hlavy a další neurologické příznaky, které mohou mít těžké následky. Na viry antibiotika nezabírají, léčba je tedy symptomatická," objasnila Hana Tkadlecová.

U zvířat, která klíšťata také snadno napadají, je to jinak. Proti encefalitidě se domácí mazlíčci neočkují, proti borelióze ano.

„Pokud má majitel podezření například v případě kožní změny u pejska, tak se udělají testy a nasadí se léčba. Je ale dost nákladná. Klíště se jinak vytahuje stejně jako u lidí," podotkl Karel Chvátal z kroměřížské veterinární kliniky.

Jak vytáhnout správně klíště? „Dřív se obvykle aplikoval 
nějaký mastný krém nebo olej 
k udušení a uvolnění klíštěte. Dnes se ale doporučuje použít desinfekci nebo klidně i líh 
a opatrně, nejlépe plastovou pinzetou, klíště vyviklat. 
V žádném případě netrhat, 
aby nezůstala část klíštěte stále v těle," radí praktický 
lékař Jiří Pražák z Hulína.