A některé jeho produkty odborníci z poroty v soutěži Perla Zlínska shledali natolik chuťově kvalitními, že mladému včelaři udělili zmíněné ocenění.

Říha se tak může pochlubit nejen certifikátem, který převzal na zářijových krajských dožínkách v Kroměříži od hejtmana Stanislava Mišáka, ale smí také na svých oceněných produktech prezentovat logo soutěže. Nejen o tom hovořil úspěšný včelař v rozhovoru pro Deník.

Za který výrobek jste vlastně ocenění získal?

Dostali jsme jej v podstatě hned dvakrát, poprvé v květnu při vyhlašování v Otrokovicích za Medovinu lípovou, v září na krajských dožínkách jsme si pak přebrali ocenění za Med medovicový. Ten je mezi lidmi známý jako med tmavý či lesní. Cenu za medovinu získal z Kroměřížska také můj přítel, včelař Jan Vybíral.

Kdy jste se oficiálně dozvěděl, že získáte ocenění?

Agrární komora Zlínského kraje nás kontaktovala asi čtrnáct dnů před slavnostním předáváním cen s tím, že odborná komise vyhodnotila naši medovinu a med jako jeden z nejlepších produktů v kategorii Med a medovina ve Zlínském kraji.

Očekával jste, že vaše výrobky dosáhnou takového úspěchu nebo by vás to nikdy ani nenapadlo?

Naše včelaření je na profesionální úrovni, proto i naše produkty jsou vysoké kvality. Té dosahujeme dodržováním přísných hygienických pravidel pro získávání medu ze včelích plástů, které nejsou u všech včelařů obvyklá. Ocenění na krajské úrovni je pro mne odměnou za celoroční namáhavou práci. Úspěch nás všechny na včelí farmě potěšil. Med a naše včelí produkty jsem do soutěže přihlásil já sám, protože jsem chtěl vědět, jak uspěji mezi konkurencí.

Je to váš první úspěch ve včelařství? Tušíte třeba, co na výrobcích bylo tak vyjímečné, že jste od odborníků získal ocenění?

Ano, je to můj první úspěch a vzhledem k tomu, že provozujeme farmu teprve druhým rokem, je to docela rychlovka. Do budoucna plánujeme účast i v mezinárodních soutěžích.Nedávno jsem také přebíral zlatou medaili v soutěži Český med. V laboratorním rozboru dopadl co se týče složení a přísných potravinářských norem lépe než na výbornou v České republice