V Koryčanech nyní plánují dvě radikální změny. „Máme nedostatek parkovacích míst. Zvažujeme, že bychom zpoplatnili střed města. Pro ty, kteří by tu stáli zhruba jen třicet minut až hodinu, by platil minimální poplatek. Během této doby si lidé mohou vyřídit různé nezbytné záležitosti. Kdo tu ale zaparkuje na déle, zaplatí vyšší cenu. Tento krok plánujeme proto, že v centru někteří řidiči parkují od rána do večera, čímž parkoviště nepřetržitě blokují,“ povzdechl si starosta Miroslav Máčel.

Další krok ke zlepšení situace v případě parkování vidí ve zřízení parkoviště na místě nynější tržnice.

„Ta se nachází asi čtyřicet metrů od náměstí. Prodejci tam už moc chodit nechtějí, proto tam může do budoucna vzniknout až čtyřicet parkovacích míst. Obě varianty jsou ale zatím jen úvahy,“ poznamenal Máčel.

Největším oříškem je přitom podle starostů parkování na sídlištích. „Pokud má každá rodina auto, tak je to problém. Nemají kam odstavit vůz. Nechali jsme proto zbudovat sedmdesát garáží, které jsou už plně obsazené. Protože se objevují stále zájemci, tak už připravujeme stavbu dalších šestnácti garáží,“ informoval starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Se stejným problémem se potýká i hulínský starosta Roman Hoza. „Nejhorší je situace na sídlištích. Máme ohlasy od nespokojených lidí, snažíme se ale na ně reagovat. Vše je otázkou času a peněz,“ zhodnotil Hoza.

„V rámci projektu regenerace sídlišť chceme vytvořit parkovací místa na sídlišti Višňovce,“ dodal.

Také v Morkovicích už připravují projekt, který uleví motoristům.

„Do roka vznikne ve městě osmačtyřicet parkovacích míst. Nedostatek parkovišť nás trápí, problém je nejen v blízkosti bytovek, ale teď už i u rodinných domů,“ zdůraznil tamní starosta Pavel Horák.

V případě Kroměříže mají podle mluvčího radnice Pavla Zrny největší problémy s parkováním obyvatelé lokalit Zachar, Barbořina a Bělidla.

„Že řešení není jednoduché, ukázalo například dění kolem petice za rozšíření počtu parkovacích míst, kterou před dvěma lety sepsala část občanů ze sídliště Bělidla,“ připomněl mluvčí.

Na jejich výzvu město nechalo zpracovat studii, která ovšem motivovala jinou část obyvatel k sepsání další petice zaměřenou proti rozšíření počtu míst na úkor stávající zeleně.

„Radnice nakonec ve Spáčilově ulici vybudovala čtyřicet parkovacích míst a zájemcům mimo to také poskytla dotované parkování v krytých garážích. Tím jsme ale problémy kompletně neodstranili,“ nastínil Zrna.

Díky nedávnému odchodu armády z města se Kroměříži navíc nabídla i možnost zřídit na dnešním Hanáckém náměstí velké záchytné parkoviště.

„To je hojně využívané místními občany a turisty. Plocha alespoň dočasně zmíněné problémy kompenzuje. Také v případě realizace projektu regenerace tohoto prostoru radnice počítá s vytvořením parkovacích míst po obvodu nového náměstí. Kolmá stání město zrealizuje i na sídlišti Zachar I.,“ vypočítal mluvčí.

V historickém centru města je v placené zóně 564 parkovacích míst. Podle některých řidičů není situace v Kroměříži nijak dramatická, sehnat místo prý lze vždy.

„Narazil jsem už na to, že nikde nebylo místo, ale je to řešitelné. Počkám nebo popojedu vedle,“ potvrdil například Vladimír Rozehnal z Kroměříže.