Zatímco některé radnice nechávají veřejné parkovací plochy bezplatné, mnohde se zavedením poplatku rozhodli řešit neutěšenou situaci, kdy jsou parkoviště v centrech měst doslova přeplněná.

V Kroměříži garantuje město celkem zpoplatněných 564 míst. V půlce února radní zvýšili sazby na parkovištích v ulicích Vejvanovského a Pilařova tak, kde doposud platil snížený tarif.

Místo pěti korun za hodinu a deseti za každou další tam teď motoristé zaplatí víc: 10 korun za třicet minut a za každé další tři minuty po dvou korunách.

„Tím se cena dorovná na jednotnou sazbu na všech placených parkovištích,“ vysvětlil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Ti, kteří v těchto lokalitách parkují stále, mají možnost využít speciální permanentky.

„Lidé, kteří bydlí nebo vlastní dům v městské památkové rezervaci, si mohou zakoupit parkovací kartu za zvýhodněnou cenu pět set korun na rok. Firmy, které mají v této lokalitě sídlo nebo provozovnu zaplatí ročně šest tisíc,“ přiblížil Zrna.

Jen na pár místech vybírají parkovné pět korun za hodinu a deset za každou další v Bystřici pod Hostýnem. Mluvčí tamní radnice Barbora Janečková však upozorňuje, že město poskytuje i další bezplatné plochy.

„To se týká například plochy podél zámecké zdi. Tarify jsme zavedli jen v centru města, za kostelem a u obchodního centra. Pomohlo to vyřešit situaci s přeplněnými parkovišti,“ popsala Janečková s tím, že celoroční stání se dá za poplatek zajistit podobně jako v Kroměříži. Nevyhrazené stání za tři tisíce, vyhrazené pro konkrétní espézetku za šest tisíc.

Zvýšení tarifu město v plánu nemělo, ale zdá se, že je k tomu donutí nařízení Evropské unie, podle kterého se města stanou plátcem daně.

„Pokud bude výklad takový, že budeme odvádět daň i z parkovného, museli bychom tarif zvýšit,“ připustila Janečková.

Podobně mluví i holešovský místostarosta Rudolf Seifert. „Od prvního května, kdy bude zařízení platit, zareagujeme zvýšením sazby. Místo pěti korun za půl hodiny to bude nejspíš šest a dvanáct za každou další, tak abychom tam DPH zohlednili,“ poznamenal Seifert. V Holešově jsou zpoplatněné plochy na náměstí a kolem kostela.

Ulehčenou situaci mají naopak v Hulíně. „Za parkovné nevybíráme a ani o tom v nejbližší době neuvažujeme,“ konstatoval starosta Roman Hoza.

Roman Pacola, který tam ze Zlína dojíždí zaměstnáním to vítá. „Někdy jsem nucený postavit auto na náměstí a platit za to by se mi teda nechtělo,“ míní Pacola.

A že je v Hulíně občas přeplněno? „No přes týden je tu hodně aut, ale vždycky jsem zaparkoval,“ dodal.

Dalším osloveným řidičům nevoní zvyšování sazeb. Například Leoš Michálek z Přerova, který občas parkuje na kroměřížské ulici Vejvanovského, byl zvýšením taxy nemile překvapen.

„Za dvacku jsem tu dřív mohl postát přes dvě hodiny, teď to za stejné peníze vyjde tak na hodinku,“ stěžoval si asi padesátiletý muž.

Kroměřížský student Matěj Žůrek se dívá na věc po svém. „Placené stání je pro bohaté. Kdo hledá, najde si plac zadarmo,“ uzavřel Žůrek.