Silničáři vyjížděli s posypovými vozy do terénu brzy ráno, policisté kvůli počasí zasahovali u několika kolizí, z nichž při jedné bylo třeba pomoci také ze strany hasičů.

„Během dopoledne jsme evidovali devět dopravních nehod, při jedné z nich došlo také ke zranění řidičky, později pak ještě jednu,“ informovala včera odpoledne kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.

Problémy nadělalo počasí hlavně u Bezměrova, odpoledne pak také na Hostýnsku a Kostelansku

Pětatřicetiletá šoférka doplatila ráno v obci Břest na zbrklost řidiče druhého vozu, který nepřizpůsobil rychlost stavu silnice, která byla zasněžená.
„Při projíždění levotočivou zatáčkou vyjel na levou část vozovky a tam přední částí svého auta narazil do přední části protijedoucího osobního vozidla,“ popsala Malenovská.

Na místě havárie bylo zapotřebí také pomoci profesionálních hasičů.
„Už cestou k zásahu ale hlásili zhoršené jízdní podmínky na silnici a opožděný příjezd k nehodě. Podobná situace potkala i zdravotnickou záchrannou službu, která se blížila od jiného výjezdu,“ podotkl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.
Do příjezdu lékaře pak hasiči poskytli ženě, která měla zlomenou nohu a zranění hlavy, předlékařskou první pomoc, vytáhli ji z vozu a uložili do vakuových nosítek.

Od časných ranních hodin byli na nohou také silničáři, kteří nejprve přibližně kolem třetí hodiny ošetřovali namrzající vozovky, o pár hodin později pak bojovali se sněhem.

„Kolem půl sedmé začalo hustě sněžit, problémy se objevily okolo Bezměrova a mezi Kvasicemi a Bělovem,“ uvedl dopoledne výrobní náměstek Správy a údržby silnic Kroměřížska Vladimír Ivan.

Odpoledne pak byla podle něj situace klidnější. „Kolem oběda začalo znovu sněžit, vozovky ale byly nasolené, proto jsme znovu nevyjížděli,“ informoval o pár hodin později náměstek Ivan.

Dodal, že ve vyšších polohách v okolí Kostelan a v Hostýnských vrších ležela po pluhování na cestách asi centimetrová vrstva sněhu.
Pracovní síly měly v terénu také kroměřížské technické služby. Čistotu sto dvaceti kilometrů silnic zajišťovaly podle ředitele společnosti Lea Berky dva sypače, čtyřicet kilometrů chodníků měly na starosti tři multikáry.

„Několik pracovních skupin pak obstarávalo ruční čištění zastávek a podobně,“ doplnil Berka.
Potíže včera byly i v jiných regionech Zlínského kraje. Na Zlínsku se ráno vytvářely dlouhé kolony, ve kterých uvízly i na desítky minut jak spoje linkové a hromadné dopravy, tak i sypače silničářů anebo hasičské vozy.

Neprůjezdná byla Dolní Lhota anebo Petrůvka na Luhačovicku. Policisté zaznamenali přes dvacítku nehod. Srazilo se například pět aut na Kudlově, klouzala i cesta na zlínské sídliště Jižní Svahy. Tam do sebe narazila čtyři vozidla. Záchranáři však nemuseli v souvislosti s včerejším sněžením ošetřovat žádný vážný úraz.

Opakované sněhové přeháňky zaměstnávají v těchto dnech také silničáře na Valašsku. „Cesty první třídy jsou po chemickém posypu mokré a sjízdné,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Valašsko Jaromír Kořistka s tím, že někde zůstávají zbytky rozježděné kaše.

Na sousedním Slovácku muselo už o víkendu do terénu vyjet osm a včera ráno dokonce šestnáct sypacích vozů. Hasiči také na Mikulčině vrchu odklízeli spadlý strom, který uvěznil linkový autobus.
K nakloněnému stromu nad kabelem telefonního vedení nedaleko Uherského Brodu pak pro změnu museli přijet pracovníci telekomunikací, kteří kabel ze stožáru sundali.

PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika